12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Za oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude v teplickém Café Nobel vyprávět Julie Nováková.
Fotografie je výsledkem hry světla a stínu. Na červnovém Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se dozvíte co je camera obscura a předvedeme vám, že k optickému zobrazení prostoru do plochy stačí velmi jednoduché pomůcky – papírová krabice s dírkou, otvor v zácloně, klíčová dírka, brýle nebo lupa.
Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.
Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.
Srdečně Vás zveme na přednášku prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., jednoho z předních českých psychiatrů a popularizítorů vědy. Téma Vrozené a naučené chování přiblíží interakci genů a prostředí při utváření osobnosti resp. při vzniku duševních poruch. Jako příklady poslouží jednak adoptivní studie Michaela Meaney na laboratorních zvířatech a jednak podíl genů a jiných vlivů na rozvoji schizofrenie. Zmíněn bude také princip, na jakém maminky upravují „program“, jenž obsluhuje genom jejich potomků. Hlavním poselstvím přednášky je, že teprve započítají-li se při studiu dědičnosti poruch chování a prožívání vlivy prostředí, objeví se významné souvislosti tam, kde dosud „signál“ chyběl.
Café Nobel s Cyrilem Höschlem se uskuteční 10. dubna 2014 tradičně ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem, a to mimořádně od 16.00 a 18.00. Rezervace na tuto akci je nutná!
Obvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Například oproti svým nejbližším příbuzným šimpanzům býváme v mnoha ohledech velmi iracionální a emocionální. Proč tomu tak je a co nás často vede k jednání, které je pro nás nevýhodné? Udělejte si čas na teplické Café Nobel v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu. :)
Pavouci jsou starobylá, více než 380 milionů let stará skupina živočichů, kterou charakterizuje nejen schopnost vytvářet a využívat účinné toxiny, ale také produkce hedvábí. Pavoučí hedvábí je unikátní biopolymer vynikajících mechanických vlastností, a proto je v posledním desetiletí předmětem studia mnoha výzkumných institucí, včetně těch, které jsou zaměřeny na biomedicinální výzkum. O tom, proč tomu tak je a proč si pavouci zaslouží náš obdiv, bude hovořit jeden z nejznámějších českých arachnologů doc. RNDr. Jaromír Hajer, CSc. z katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP.
Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“ a dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.
Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Letos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám bude Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky vyprávět 13. března od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.
V pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka. Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.
Čeljabinský meteor - foto Alex Alishevskikh, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.
Mohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez skafandrů a vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás však stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?
Na tyto a spousty dalších otázek se pokusí odpovědět Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR v prosincovém Café Nobel v Ústí nad Labem. Srdečně vás zveme!
Zdroj obrázku: http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Lichen_survives_in_space
Přelom devatenáctého a dvacátého století byl pro fyziku, kterou dnes nazýváme klasickou, nejslavnějším obdobím. Zdálo se, že budou odhalena tajemství všech přírodní jevů a úkazů, jeden objev téměř stíhal druhý. A mezi těmito objevy má své nezastupitelné místo i objev paprsků X. Paprsků, které dokáží “vidět” skrz hmotu, paprsků, díky nimž jsme ještě více poznali svět kolem nás. Jejich příběh, který začíná jednoho listopadového večera roku 1895, vám bude vyprávět doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Jak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Povídat o tom přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).
V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.
Mimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, přesto nikde nevidíme žádné známky jejich existence. Žijí vůbec ve vesmíru nějaké další inteligentní bytosti? Existuje, nebo snad existovala, „jiná“ inteligence i na naší Zemi? O tom všem pohovoří biolog Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.
Kde odpočívají těla těch, kteří v dobách dávno minulých ztratili dobrou pověst a čest? V přednášce Vyděděnci až za hrob aneb Pohřby lidí na okraji společnosti ve středověku a raném novověku se to dozvíme od Mgr. Pavlíny Maškové. 7. listopadu od 17.00 v Městské knihovně Louny.
Nejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti. O etice ve zdravotních a sociálních službách pohovoří MUDr. ThLic. Jaromíra Matějek, Ph.D., Th.D., dětský lékař, teolog a bioetik.
Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.
Srdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů, která se koná 24. 10. 2013 v lounské městské knihově!
Pískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství naší přírody. Čím se pískovce liší od „zbytku světa“, z čeho a jak vznikaly, jaké přírodní pochody modelují tvary pískovcových skal a jak jejich krása časem odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Mgr. Jiří Adamovič, CSc. z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP.
Mimozemšťané jsou všude. Točí se o nich filmy, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás jako hračky i maskoti. Jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Odpověď snad pomůže nalézt biolog Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.
Zhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě a móda byla důležitější, než si myslíme. Více se o oblékání našich předků dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.
Létat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání – i při něm si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak kosmonauti odpočívají, relaxují a baví se? Jak si připravují oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? A jak se jim na kosmické stanici spí? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře – spolu s Krtečkem, který byl v roce 2011 s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní kosmické stanici ISS. 23. května od 16.30 v Café Nobel bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe.
Ostrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.
Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích s entomologem Pavlem Hoškem, který v současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír, Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. 16. května od 17.00 v chomutovském Café Nobel.
Polární záře aneb Duše mrtvých hříšníků nebo draci plující oblohou? Narozdíl od starých národů víme, že jde o výjimečný atmosférický jev, jehož původcem je sluneční vítr. V Čechách lze polární záře spatřit jen výjimečně, a tak se za nimi vydala skupina nadšenců až za polární kruh. O podstatě polárních září a strastiplné cestě na sever bude povídat Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z katedry fyziky ČVUT v Praze. Ve čtvrtek 28. března od 17.00 v chomutovské Kavárně Atrium.
Madagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát Madagaskar – laboratoř bohů a jehož hostem bude Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír.
Do Ústí nad Labem zavítali tajemní Keltové – alespoň prostřednictvím Alžběty Danielisové a Tomáše Mangela, archeologů specializovaných na tuto část českých dějin, kteří byli hosty univerzitního Café Nobel na téma Keltové v Čechách. A přeplněné Fokus kafe mohlo být důkazem, že v každém z nás je alespoň kapka keltské krve.
O lidské nátuře aneb Jsme něco jiného, než si myslíme, že jsme - to je název únorového Café Nobel v Liberci, jehož milým hostem bude neuropatolog a esejista MUDr. František Koukolík, DrSc.
Univerzita J. E. Purkyně zítra odstartuje ve čtvrtek 13. prosince 2012 Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem. To první bude o tom, jak se píší egyptské hieroglyfy.
Muž bez ženy nebude nikdy muž a žena bez muže nebude nikdy žena. Proč se fyzicky i psychicky navzájem potřebujeme, jak se lišíme a jak se doplňujeme a jako bonus praktické rady pro spokojené soužití dvou osob opačného pohlaví - tak by se dal v krátkosti shrnout obsah listopadového Café Nobel v Ústí nad Labem, jehož úžasným hostem byl profesor František Vyskočil, přední český neurofyziolog.
Už za pár dní, těsně před Vánoci, prý podle mayského kalendáře nastane konec světa. Různí mystikové, filmaři i novináři na to důvěřivou veřejnost už dlouho připravují. Co si o tom však myslí vědci? Čeká náš svět skutečně neodvratná zkáza? O mayském kalendáři a rozruchu kolem konce světa pohovoří na prosincovém Café Nobel v Liberci Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., odbornice na předkolumbovskou kulturu starých Mayů a jejich náboženství.
Mimořádně v Kavárně ATELIER v Pražské ulici 21!
V listopadovém Café Nobel v Ústí nad Labem Vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných ŽENY A MUŽI POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA. Anotace v článku níže a nezapomeňte si rezervovat místa ve Fokus Kafe! Těšíme se na vás.
Symptomy kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají totiž v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Čeká i nás kolaps? Pokud ano, přežijeme ho? Bude spíš koncem, nebo začátkem?
I staří Egypťané nakonec kolaps své společnosti přežili, byť za značných obětí. Něco podobného možná čeká i nás. Pokud ale dokážeme pojmenovat skutečné problémy a začneme je řešit, možná nás to přece jen nebude tolik bolet. Bohužel, hovořit o mnohých z těchto problémů dneška a jejich účinném řešení nevyhnutelně znamená balancovat na hraně politické korektnosti.
Reportáž od Frederika Velinského již brzy!Café Nobel úspěšně odstartovalo srpnovou premiérou v ústeckém muzeu, září je za dveřmi a tak vás zveme na další setkání v Ústí nad Labem, Lounech a Liberci. A na co že se můžete těšit?