Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Archiv aktualit

PretelPočasí je v posledních letech poněkud více proměnlivé, než tomu bylo v minulosti. Vedra rychle střídá chlad, po povodních a záplavách přijde hned sucho, časté bouřky a vichřice…. Jsou již patrné nějaké významné trendy? Jde o projevy klimatické změny, o které se stále častěji hovoří a která má řadu příznivců, ale i odpůrců?
Celý text ...
Zem─Ťt┼Öesen├ş v Srbsku 2010Zemětřesení je přírodní děj, při kterém se jednorázově uvolňuje obrovské množství energie nahromaděné deformací horniny v zemské kůře nebo ve svrchním plášti Země. Při zemětřesení se vybudí seismické vlny, které se šíří všemi směry od ohniska zemětřesení. Seismické vlny v blízkosti ohniska často způsobují škody na majetku nebo i ztráty na životech. Jsou ale i jedinečným zdrojem informace o zemském nitru, protože pronikají celou Zemí. Hostem zářijového Café Nobel v Teplicích bude seismolog Ing. Josef Horálek, CSc.
Celý text ...
Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O to se zajímali čeští a také němečtí vědci v rámci projektu InterKlim.
Celý text ...
1280px-Berber_village_AtlasEtnická skupina Berberů obývající údolí v centrální oblasti pohoří Vysokého Atlasu v Maroku čelí transformaci životních podmínek. Není to jen z důvodu stále se zvyšujícího počtu turistů v oblasti, ale také díky zásahům státu, podnikatelů a nevládních organizací, které realizovanými strategiemi přispívají k postupné proměně tamějšího přírodního i životního prostředí a také sociálních vazeb uvnitř komunity. Maroko se liberalizuje a životní styl Berberů se prudce mění. Více o tom poví antropoložka Michaela Konopíková, doktorandka FF UK  v Praze v Café Nobel v Teplicích ve čtvrtek 17. července v 18 hodin.
Celý text ...

kuiperZa oběžnou drahou ledového obra Neptunu se nachází dosud pramálo probádaná oblast ledových a kamenných těles, z nichž nejslavnější je trpasličí planeta Pluto se svým souputníkem Charonem. Můžeme tam však nalézt celou řadu trpasličích planet, planetek i komet. Nacházejí se tam mnohá ze zdaleka nejpodivnějších těles, jaká v naší soustavě vůbec známe - a zároveň možné klíče k poznání dávné historie i daleké budoucnosti sluneční soustavy. O Kuiperově pásu bude v teplickém Café Nobel vyprávět Julie Nováková.


Celý text ...
rysVlk, rys a medvěd se vrací do naší přírody. Co o těchto velkých šelmách vlastně víme? Máme se jich bát? Jakou hrají roli v našem ekosystému? O skrytém životě těchto plachých šelem bude vyprávět zooložka Mgr. Tereza Mináriková ze společnosti ALKA Wildlife, o.p.s. Další večer z cyklu Café Nobel se uskuteční 5. června od 17 hodin v Městské knihovně v Lounech.

Foto: Bernard Landgraf - CC

Celý text ...
exoplanety_kepler-186-550x309Právě začínáme zkoumat bohatství planet u jiných hvězd, a z neprobádané exoplanetární džungle přicházejí nejrůznější úlovky. Můžeme mezi nimi najít obyvatelné planety – a co obyvatelnou planetou vlastně rozumíme? Jak poznat, kdy je „druhá Země“ jen novinářskou kachnou? Předstihne exoplanetární realita i naši fantazii? Po stopě obyvatelných planet se vydal biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand  Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Přijďte si vyslechnout jeho přednášku na červnové Café Nobel v Teplicích!


Celý text ...

Kamerautrustning_1850Fotografie je výsledkem hry světla a stínu. Na červnovém Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se dozvíte co je camera obscura a předvedeme vám, že k optickému zobrazení prostoru do plochy stačí velmi jednoduché pomůcky – papírová krabice s dírkou, otvor v zácloně, klíčová dírka, brýle nebo lupa.


Celý text ...
Trilobite_Walliserops_trifurcatusNejznámějšími a také velmi hojnými obyvateli mělkých prvohorních moří byli trilobiti, jedni z prvních členovců na naší planetě. Během 270 milionů let svého vývoje vytvořili nepřeberné množství forem a druhů. O jejich životě jsme dobře informováni díky krásně dochovaným zkamenělinám, mimo jiné i z našeho území. Od Mgr. Lukáše Laibla z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte spoustu zajímavostí o trilobitím jídelníčku, o jejich vývoji od vajíčka po dospělce, o stavbě jejich očí a nebo o rozličných způsobech obrany před predátory.

Foto: Kevin Walsh, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic




Celý text ...
22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.


mooseSrdečně Vás zveme na přednášku prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., jednoho z předních českých psychiatrů a popularizítorů vědy. Téma Vrozené a naučené chování přiblíží interakci genů a prostředí při utváření osobnosti resp. při  vzniku duševních poruch. Jako příklady poslouží jednak adoptivní studie Michaela  Meaney na laboratorních zvířatech a jednak podíl genů a jiných vlivů na rozvoji schizofrenie. Zmíněn bude také princip, na jakém maminky upravují „program“,  jenž obsluhuje genom jejich potomků. Hlavním poselstvím přednášky je, že teprve  započítají-li se při studiu dědičnosti poruch chování a prožívání vlivy  prostředí, objeví se významné souvislosti tam, kde dosud „signál“  chyběl.

Café Nobel s Cyrilem Höschlem se uskuteční 10. dubna 2014 tradičně ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem, a to mimořádně od 16.00 a 18.00. Rezervace na tuto akci je nutná!




Celý text ...
Foto: Artotem, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.Máme právo na život. Máme právo na smrt? V přednášce "Eutanázie a asistovaná sebevražda - pro a proti" nahlédneme do vývoje problému v Nizozemí, porovnáme legislativní úpravy v Nizozemí, Švýcarsku a Oregonu a představíme hlavní argumenty podepírající nebo odmítající požadavek dekriminalizace eutanázie nebo asistované sebevraždy. Setkání s MUDr. ThLic. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., dětským lékařem, teologem a bioetikem bude spíše vzájemnou diskuzí než statickou přednáškou.

Celý text ...
Comet_Lovejoy_Near_the_Big_DipperOdkud přicházejí komety a proč nepřinesly vodu na Zemi? Proč nám ve sluneční soustavě nestačí ani obecná teorie relativity? Jak vznikala sluneční soustava? Obíhala kolem Slunce pátá obří planeta? Odkud se berou nové meteoroidy v okolí Země? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v přednášce věnované výsledkům výzkumu Sluneční soustavy za posledních deset let.

 

Kometa C2013R1 Lovejoy, listopad 2013. Foto: NASA/MSFC/MEO/Aaron Kingery

Celý text ...
S oplozením ve zkumavce souvisí řada etických problémů. O těch nejzákladnějších, spojených především se vstupem sofistikovaných technologií do jedné z nejintimnějších oblasti lidského života, pohovoří dětský lékař, teolog a bioetik MUDr. ThLic. Jaromír Matějek, Ph.D., Th.D. z Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

450px-Značka_Zvířata_(koně).JPG

Obvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Například oproti svým nejbližším příbuzným šimpanzům býváme v mnoha ohledech velmi iracionální a emocionální. Proč tomu tak je a co nás často vede k jednání, které je pro nás nevýhodné? Udělejte si čas na teplické Café Nobel  v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu. :)

 


Celý text ...
Karl_Briullov,_The_Last_Day_of_Pompeii_(1827–1833)Pompeje jsou patrně nejznámější archeologickou lokalitou na světě a snad každý je fascinován způsobem jejich zániku. Výbuch Vesuvu v roce 79 n.l. byl katastrofou pro obyvatele města; zároveň je však úžasnou příležitostí pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o lidech a jejich životě před dvěma tisíci let. I když jsou Pompeje archeology zkoumány už víc jak dvě a půl století, pořád mnohé z jejich dějin neznáme. O co se tedy archeologové snaží v Pompejích dnes? O tom bude 24. dubna v ústeckém Fokus kafe všem mladým zájemcům o archeologii a dějiny starověkého Říma vyprávět archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem, začne jako vždy v 16:30.


Celý text ...
Allah-eser-greenNa arabské jádro muslimského světa zapůsobilo kouzlo demokracie. Mezi muslimy to ovšem demokracie nemá snadné. Islám se ze všech světových kultur staví nejrozhodněji proti liberalismu lidskoprávní civilizace Západu. Do současných střetů rozdílných geopolitických zájmů na Blízkém a Středním východě vstupuje soupeření liberálních a konzervativně náboženských představ o lidském údělu. Přijďte se dozvědět více na setkání s PhDr. Zdeňkem Müllerem, CSc., (*1947), arabistou, historikem a filosofem s mnohaletou badatelskou a pedagogickou zkušeností v orientalistice! Těšíme se na vás 29. 4. 2014 od 17.00 v Café Nobel @ UJEP (Literární kavárna v areálu Kampusu).
Celý text ...

brachypelma_smithi0001 Pavouci jsou starobylá, více než 380 milionů let stará skupina živočichů, kterou charakterizuje nejen schopnost vytvářet a využívat účinné toxiny, ale také produkce hedvábí. Pavoučí hedvábí je unikátní biopolymer vynikajících mechanických vlastností, a proto je v posledním desetiletí předmětem studia mnoha výzkumných institucí, včetně těch, které jsou zaměřeny na biomedicinální výzkum. O tom, proč tomu tak je a proč si pavouci zaslouží náš obdiv, bude hovořit jeden z nejznámějších českých arachnologů  doc. RNDr. Jaromír Hajer, CSc. z katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP.



Celý text ...

Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“ a dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.

 

Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic


Celý text ...

Saint_Vitus_Cathedral,Prague,nightLetos uplyne 670 let od založení gotické katedrály sv. Víta na Pražském hradě, která stavebně i liturgicky navazovala na předrománskou rotundu a románskou baziliku. Příběh stavby, která v českých zemích nemá obdoby, vám bude Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky vyprávět 13. března od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Je to příběh, který se skládá z osudů vynikajících architektů a umělců, jejichž jména se ne vždy dochovala a z osudů uměleckých děl, se kterými se můžeme potkat ještě dnes.


Celý text ...

2013_Chelyabinsk_meteor_traceV pátek 15. února 2013 vlétla nad ruským městem Čeljabinsk do zemské atmosféry za poměrně dramatických okolností malá planetka. Odkud k nám toto těleso přilétlo, jak bylo původně velké a co dalšího se o něm a okolnostech jeho pádu podařilo zjistit? Do výzkumu se zapojili i čeští astronomové. Jeden z nich, RNDr. Jiří Borovička CSc z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, ve své přednášce shrne všechny podstatné poznatky, které se za rok zkoumání o čeljabinské události podařilo získat.

Čeljabinský meteor - foto Alex Alishevskikh, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.


Celý text ...
zoologie-brhlik-lesniÚstecký kraj má v rámci České republiky spíše špatnou pověst. Každý si hned představí těžbou zničenou krajinu bez života. Opak je ale pravdou. Náš kraj dostal do vínku obrovskou různorodost - chladné Krušné hory a Labské pískovce, Podkrušnohorskou pánev dříve s mokřady, dnes s mnoha povrchovými lomy, výsypkami a velkými jezery vzniklými po těžbě. Díky této kombinaci je složení ptačích druhů v Ústeckém kraji v rámci republiky značně mimořádné.

Celý text ...
svatovitska1Dnes již zaniklá a málo známá předchůdkyně gotické katedrály na Pražském hradě, svatovítská románská bazilika, stála na počátku české středověké monumentální architektury, umění, ale také hudby. Jak vypadala a co z ní zbylo? Jak se vzájemně ovlivňovaly liturgie s architekturou a jak vypadala liturgická hudba, která zněla v katedrále ve 13. či 14. století? To vám prozradí archeoložka Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a známý hudebník a historik hudby Doc. PhDr. David Eben, Ph.D. z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK v Praze.

Fotografie: (c)Roman ALBRECHT


Celý text ...
nahrobekZpřístupnit postupně všem zájemcům pro ně nesrozumitelná tajemství zhruba 340 českých a moravských „domů života“ – židovských hřbitovů – si dal za cíl ústecký herec a také hebraista Jaroslav Achab Haidler v rámci svého projektu Kešet. V pondělí 16. prosince od 17 hodin přijde tento dokumentační projekt představit na Café Nobel@UJEP do Literární kavárny Fokus v Kampusu Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Celý text ...
MathematicsgeneralJak se mladý Gauss chytrým nápadem vyhnul dlouhému počítání? Které obrázky můžeme nakreslit jedním tahem? Jak zajímavě může skákat kůň po šachovnici a jak končí pohádka o nekonečném hotelu? Matematika není jen počítání. O tom vás přesvědčí prof. RNDr. Jiří Cihlář, CSc. z Přírodovědecké fakulty UJEP.
Celý text ...
12.12. 2013

Život ve vakuu

lisejnik ve vacuuMohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru i bez skafandrů a vesmírných lodí? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás však stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?
Na tyto a spousty dalších otázek se pokusí odpovědět Mgr. Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR v prosincovém Café Nobel v Ústí nad Labem. Srdečně vás zveme!

Zdroj obrázku: http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Lichen_survives_in_space


Celý text ...
muz a zenaCo bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, abychom si projevovali lásku a úctu? Přijďte si poslechnout profesora Františka Vyskočila a jeho legendární přednášku proloženou houslovými ukázkami.
Celý text ...
797px-Inflatable_habitat_s89_20084Většina vesmíru je prázdný prostor a planet v obyvatelné zóně je jen omezené množství. Ani naše Země nám nebude stačit věčně. Kolonizace
volného prostoru je proto lákavá myšlenka, znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit? Přichází opravdu čas expanze lidí do tohoto nepříliš probádaného prostoru? Dá se vůbec něco takového realizovat, a pokud ano, jak to bude náročné? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a podobné otázky, přijďte si poslechnout povídání Petra Tomka, novináře a popularizátora vědy! Těšíme se na Vás!

Obrázek: NASA, Kitmacher, Ciccora artists



Celý text ...

Jeden z prvních rentgen snimku 1896.JPGPřelom devatenáctého a dvacátého století byl pro fyziku, kterou dnes nazýváme klasickou, nejslavnějším obdobím. Zdálo se, že budou odhalena tajemství všech přírodní jevů a úkazů, jeden objev téměř stíhal druhý. A mezi těmito objevy má své nezastupitelné místo i objev paprsků X. Paprsků, které dokáží “vidět” skrz hmotu, paprsků, díky nimž jsme ještě více poznali svět kolem nás. Jejich příběh, který začíná jednoho listopadového večera roku 1895, vám bude vyprávět doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Celý text ...
abusir.. aneb Sluneční kněží a kolaps doby stavitelů pyramid ve světle posledních českých výzkumů
 
Poslední archeologické objevy na české archeologické koncesi v Abúsíru přinesly nové unikátní prameny pro poznání kolapsu doby staroegyptských stavitelů pyramid. Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve své přednášce představí zcela nové objevy hrobových komplexů staroegyptských hodnostářů a dosud neznámé princezny Šeretnebtej. Přijďte 9. ledna 2014 v 18 hodin na další Café Nobel do Fokus kafe v Ústí nad Labem.
 
Na fotografii Nikdy nekončící práce českého restaurátora – očišťování fasády hrobky soudce Intiho. © Archiv Českého egyptologického ústavu, Kamil Voděra.


Celý text ...
antarktida1Ať už v horké poušti nebo mrazivé pustině, v divoké přírodě a nebo třeba velkých výškách, na "své" planetě Zemi je člověk schopen přežít takřka cokoliv - když je na to dobře připraven. Každá teorie je ale k ničemu, pokud ji neumíte uplatnit v praxi. O přežití v extrémních podmínkách budou na Café Nobel @ UJEP v Literární kavárně Fokus v univerzitním Kampusu vyprávět Mgr. Jiří Kostínek z Katedry tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty UJEP a známý polárník Jaroslav Pavlíček.
Chemistry-Experiment-clip-art-249x300..aneb Co se děje, když je hodně zima a málo vzduchu. Přednášet a demonstrovat fyziku bude Mgr. Jiří Králík, Ph.D. (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem). Budou předvedeny jednak pokusy s kapalným dusíkem a jednak několik zajímavých ukázek jevů při sníženém tlaku. Akce vhodná zejména pro děti. Vstup zdarma.
Celý text ...
JB4bc646_4Vydejte se s profesorem Petrem Kulhánkem na cestu po USA za unikátními exponáty z dějin americké kosmonautiky. Že to zřejmě nebyla cesta jednoduchá naznačuje již samotný název přednášky a zajímá-li vás, co se za Americkou anabází skrývá, přijďte 21. listopadu 2013 v 18.00 na teplickou hvězdárnu na Café Nobel. Těšíme se na vás!
Celý text ...
Blaha - ilustrace 2Dokud si lidé mysleli, že je Země placatá, měli to tvůrci map mnohem jednodušší. Když se konečně zjistilo, že Země má téměř tvar koule, nastal zásadní problém: Jak kulatou Zemi zobrazit v rovině? O vývoji a možnostech zobrazování Země si s vámi přijde povídat kartograf Jan Daniel Bláha. Café Nobel bez kofeinu, 14.11., Fokus Kafe v Ústí nad Labem, 16.30.
Celý text ...
BlahaKdo četl knihu Malý princ, ví, že květiny se obvykle v mapách nekreslí. O to větší překvapení čeká našince při terénních výzkumech mezi téměř zapomenutými kmeny. Zjistí totiž, že tomu tak často není. Proč ale některé kmeny kreslí v mapách květiny a my je například v topografických mapách nekreslíme? To se pokusí zodpovědět Jan Daniel Bláha a Martin Soukup v Café Nobel nazvaném Proč Papuánci kreslí v mapách květiny. 14. listopadu 2013 od 18.00 ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem.
Celý text ...

Chimp_Brain_in_a_jarJak funguje náš vlastní mozek? A můžeme mu někdy doopravdy porozumět? Orientace v prostoru je problémem, který řeší mozek téměř každého živočicha, od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Povídat o tom přijde do Café Nobel @ UJEP biolog Tomáš Petrásek, a to 29. října od 13.00 v červené aule Multifunkčního centra v Kampusu (MF-01.54).

 

V tomto textu je použita fotografie Gaetan Lee, která podléhá licenci CC.


Celý text ...
07.10. 2013

Ekonomie jazyka

komunikaceEkonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!
Celý text ...
meteorologiePředpověď počasí je pro mnohé z nás činnost podobná věštění z křišťálové koule. S čím a jak ale pracují meteorologové doopravdy a že se křišťálová koule opravdu nacházela v jejich výbavě přijde do Café Nobel povědět vedoucí prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Martin Novák.
Celý text ...

ufoMimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, přesto nikde nevidíme žádné známky jejich existence. Žijí vůbec ve vesmíru nějaké další inteligentní bytosti? Existuje, nebo snad existovala, „jiná“ inteligence i na naší Zemi? O tom všem pohovoří biolog Mgr. Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.


Celý text ...

Dalibor-ve-veziKde odpočívají těla těch, kteří v dobách dávno minulých ztratili dobrou pověst a čest? V přednášce Vyděděnci až za hrob aneb Pohřby lidí na okraji společnosti ve středověku a raném novověku se to dozvíme od Mgr. Pavlíny Maškové. 7. listopadu od 17.00 v Městské knihovně Louny.


Celý text ...

handsNejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti. O etice ve zdravotních a sociálních službách pohovoří MUDr. ThLic. Jaromíra Matějek, Ph.D., Th.D., dětský lékař, teolog a bioetik.

Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.


Celý text ...

hieroglyfySrdečně vás zveme na přednášku egyptoložky Renaty Landgráfové "Tajemství egyptských hieroglyfů, která se koná 24. 10. 2013 v lounské městské knihově!



Celý text ...
string_theoryLetní Café Nobel on the road v Teplicích završí setkání s teoretickým fyzikem Lubošem Motlem. Téma bude skutečně zajímavé - Struny ve vesmíru a božská částice! Čtěte více a nechte se zlákat. :)
Celý text ...

tisaPískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství naší přírody. Čím se pískovce liší od „zbytku světa“, z čeho a jak vznikaly, jaké přírodní pochody modelují tvary pískovcových skal a jak jejich krása časem odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Mgr. Jiří Adamovič, CSc.  z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP.

Plakát ke stažení zde.


Celý text ...

et mimozemstanMimozemšťané jsou všude. Točí se o nich filmy, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás jako hračky i maskoti. Jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Odpověď snad pomůže nalézt biolog Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.


Celý text ...
abus7Ani o prázdninách nebudeme zahálet! Na letní program Café Nobel on the road se můžete podívat níže.
Celý text ...
NASA-Finds-Super-Hot-Planet-with-Unique-Comet-Like-TailPřijměte srdečné pozvání na speciální letní seriál Café Nobel! Ve spolupráci se Severočeskou hvězdárnou a planetáriem v Teplicích jsme pro vás přichystali řadu povídání na kosmická témata! :)
Celý text ...
muz a zenaV červnovém Café Nobel v Chomutově vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných  ŽENY  A  MUŽI  POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA aneb "V soužití chmury zahání o mozku dobré poznání"!
Celý text ...

French-Fashion-Middle-AgesZhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě a móda byla důležitější, než si myslíme. Více se o oblékání našich předků dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.


Celý text ...

kosmonautiLétat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání – i při něm si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak kosmonauti odpočívají, relaxují a baví se? Jak si připravují oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? A jak se jim na kosmické stanici spí? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře – spolu s Krtečkem, který byl v roce 2011 s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní kosmické stanici ISS. 23. května od 16.30 v Café Nobel bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe.


Celý text ...

madagascarOstrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích s entomologem Pavlem Hoškem, který v současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír, Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. 16. května od 17.00 v chomutovském Café Nobel.


Celý text ...
balzarova-nemoKvětnové Café Nobel přiveze do knihovny Martinu Balzarovou - potapěčku, fotografku, cestovatelku a v neposlední řadě bioložku. Její téma bude vystřižené jak z filmu Hledá se Nemo - bude hovořit o životě na korálovém útesu. Rovněž se můžete těšit na její fotografie - přednášce bude předcházet vernisáž jejích prací.
Celý text ...
slunceDruhé dubnové Café Nobel v Ústí nad Labem bude o Slunci, čímž volně navážeme na povídání Jakuba Rozehnala o vesmírných jevech, které by v budoucnu mohly ohrozit Zemi. RNDr. Michal Varady, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám představí Slunce jako aktivní hvězdu a prozradí vám, jak ovlivňuje život na naší planetě.
Celý text ...
rudyobrI když to někteří fantasté a mystikové tvrdili, astronomové měli loni v prosinci jasno a věděli, že naši planetu žádná kosmická katastrofa neohrozí. Nedá se ale říci, že bychom i do budoucna byli na planetě Zemi v bezpečí. Srážka s kometou či asteroidem, výbuch blízké supernovy nebo rozpínající se Slunce - to jsou jevy, které mohou být, či dokonce jednou budou, potenciální příčinou „konce světa“. Víc vám o tom poví Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí pražské Štefánikovy hvězdárny v mimořádném Café Nobel 4. dubna od 18.00 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se! :)

Celý text ...
Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!

Celý text ...

IMGP3600.JPGPolární záře aneb Duše mrtvých hříšníků nebo draci plující oblohou? Narozdíl od starých národů víme, že jde o výjimečný atmosférický jev, jehož původcem je sluneční vítr. V Čechách lze polární záře spatřit jen výjimečně, a tak se za nimi vydala skupina nadšenců až za polární kruh. O podstatě polárních září a strastiplné cestě na sever bude povídat Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z katedry fyziky ČVUT v Praze. Ve čtvrtek 28. března od 17.00 v chomutovské Kavárně Atrium.


Celý text ...
Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, pobočkou v Ústí nad Labem, jsme pro vás přichystali Café Nobel Speciál. Více o něm se dočtete v tomto článku. :)
Celý text ...

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát  Madagaskar – laboratoř bohů a jehož hostem bude Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír.


Celý text ...
urbanova 3Zajímá vás historie výroby textilu a proměny módy v průběhu celého pravěku? Chcete si sami utkat opasek s vytkávaným vzorem? Od archeoložky Kristýny Urbanové se také dozvíte, kolik času zabrala našim pravěkým předkům výroba látek, jak praobyvatelé Čech a Moravy před mnoha staletími vypadali a co si rádi oblékali. To vše již 18. dubna od 17.00 v chomutovské kavárně Atrium. Těšíme se na vás!

ISS-after-DELTA-left_image_Mezinárodní kosmická stanice ISS je obří laboratoř, pohybující se 360 kilometrů nad Zemí. Na její palubě, v extrémně nebezpečném prostředí, posunují astronauti hranice lidského poznání v mnoha oblastech vědy. Jednou z nich je i medicína. Třeba právě v tomto okamžiku probíhá na palubě ISS experiment, který vám v budoucnu může zachránit život. O lékařském výzkumu na oběžné dráze a péči o zdraví astronautů bude vyprávět odborník na medicínu v extrémních podmínkách a popularizátor vědy Pavel Boháček. 13.6.2013 v ústeckém Café Nobel.

Celý text ...

01 kopieDo Ústí nad Labem zavítali tajemní Keltové – alespoň prostřednictvím Alžběty Danielisové a Tomáše Mangela, archeologů specializovaných na tuto část českých dějin, kteří byli hosty univerzitního Café Nobel na téma Keltové v Čechách. A přeplněné Fokus kafe mohlo být důkazem, že v každém z nás je alespoň kapka keltské krve.


Celý text ...

mozekO lidské nátuře aneb Jsme něco jiného, než si myslíme, že jsme - to je název únorového Café Nobel v Liberci, jehož milým hostem bude neuropatolog a esejista MUDr. František Koukolík, DrSc.


Celý text ...
Slunce.JPGSlunce je naše nejbližší hvězda, která hřeje a svítí a vytváří tak na Zemi příjemné prostředí k životu. Od astronoma Michala Varadyho z Přírodovědecké fakulty UJEP se dozvíte, jak taková hvězda pracuje, jak je Slunce staré a jak dlouho ještě bude svítit. Na obrázcích uvidíte, že Slunce není žádná klidná ani nudná hvězda, ale že se jedná o hvězdu aktivní, plnou největších výbuchů ve sluneční soustavě a výtrysků žhavé hmoty. Slunce je i zdrojem řeky částic - slunečního větru, která neustále omývá magnetické pole naší planety. Dozvíte se také, jak aktivita Slunce ovlivňuje život na naší planetě. Ve čtvrtek 28. února od 16:30 v ústeckém Fokus Kafe. Pořad bude určen přednostně dětem druhého stupně ZŠ. Rodiče se mohou zúčastnit pouze v doprovodu dětí.


Celý text ...
celticZájem o Kelty mezi příznivci historie v posledních letech strmě stoupá. Keltové obývali od 5. do 1. století př.n.l. velkou část Evropy. Jací byli ve skutečnosti? Jaké stopy po sobě zanechali na našem území a co všechno z nich mohou archeologové vyčíst? Tyto, ale i další otázky budou předmětem lednového Café Nobel v Ústí nad Labem, jehož hosty budou archeologové Mgr. Alžběta Danielisová, PhD. z Archeologického ústavu AV ČR a Mgr. Tomáš Mangel z Univerzity Hradec Králové.
Celý text ...
Colossal_octopus_by_Pierre_Denys_de_MontfortHistorie, mýty a skutečnost o některých mořských netvorech, příšerách i kráskách. Můžeme potkat mořskou pannu? Mají někteří mořští netvoři v
přírodě reálný základ? A jaké zajímavé „příšerky“ můžeme pod mořskou hladinou potkat dnes? To nám poví Martina Balzarová, fotografka, potapěčka, bioložka a velká cestovatelka.
Celý text ...
Slunce.JPGPro Zemi je Slunce nejbližší a nejdůležitější hvězda vesmíru, která zásobuje energií celý její bohatý ekosystém. Dnes již dobře víme, že Slunce není žádnou nudnou ani klidnou hvězdou, ale díky přítomnosti magnetických polí je sluneční atmosféra nesmírně aktivním prostředím. Existuje velké množství projevů této aktivity: sluneční erupce, výrony koronální hmoty, protuberance, aktivní oblasti nebo sluneční vítr. Díky nesmírným energiím které se v atmosféře Slunce při těchto jevech uvolňují a také díky relativně malé vzdálenosti mají tyto jevy bezprostřední vliv i na planetu Zemi a její okolí. RNDr. Michal Varady, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem vám představí Slunce jako aktivní hvězdu a prozradí vám, jak ovlivňuje život na naší planetě.

Celý text ...

hieroglyfyUniverzita J. E. Purkyně zítra odstartuje ve čtvrtek 13. prosince 2012 Café Nobel bez kofeinu, verzi populárně-naučných besed určených výhradně dětem. To první bude o tom, jak se píší egyptské hieroglyfy.


Celý text ...
Doktor MorV 16. a 17. století převažovalo v evropském uvažování o zdraví a nemoci stále ještě tradiční hippokratovsko-galénovské schéma tzv. humorální patologie, v rámci kterého bylo zdraví výslednicí harmonie tělesných štáv a nemoc důsledkem narušení této harmonie. Upřednostňoval se individualistický přístup k nemocnému, k jeho jedinečnému tělu a souvisejícím konkrétním potřebám. Po staletí tomuto způsobu zacházení s nemocí konkuroval systém magické léčby, spoléhající na rituál či ritualizovaný předmět, případně na sympatetické vztahy v hierarchii stvořeného světa. Historik Mgr. David Tomíček, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám poodhalí vzájemné vztahy mezi medicínou a magií na prahu novověku a také myšlenkové pozadí vybraných magických praktik. 14.3. od 18.00 v ústeckém Fokus kafe.


Celý text ...
HypsibiusdujardiniJsou velmi malé a přežijí skoro všechno - nedostatek potravy, pobyt ve vakuu, smrtící radiaci, ponoření do vařící vody i kapalného hélia. Stovky druhů jich žijí na ledovcích i v pouštích po celé Zemi včetně České republiky a přitom jste je nejspíš nikdy neviděli.  Objevují se dokonce i domněnky, že pocházejí z vesmíru. Fascinující detaily ze života želvušek vám představí studentka Michaela Czerneková z Přírodovědecké fakulty UJEP Ústí nad Labem a Biologického centra AV ČR 14.5. od 18.00 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Celý text ...

_MG_0173Muž bez ženy nebude nikdy muž a žena bez muže nebude nikdy žena. Proč se fyzicky i psychicky navzájem potřebujeme, jak se lišíme a jak se doplňujeme a jako bonus praktické rady pro spokojené soužití dvou osob opačného pohlaví - tak by se dal v krátkosti shrnout obsah listopadového Café Nobel v Ústí nad Labem, jehož úžasným hostem byl profesor František Vyskočil, přední český neurofyziolog.


Celý text ...
rudyobrI když to někteří fantasté a mystikové tvrdí, podle astronomů letos v prosinci naši planetu žádná kosmická katastrofa neohrozí. Nedá se ale říci, že bychom i do budoucna byli na planetě Zemi v bezpečí. Srážka s kometou či asteroidem, výbuch blízké supernovy nebo rozpínající se Slunce - to jsou jevy, které mohou být, či dokonce jednou budou, potenciální příčinou „konce světa“. Víc vám o tom poví Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí pražské Štefánikovy hvězdárny 17. ledna v 18.00 v libereckém Café Nobel.
Celý text ...

mayan-calendarUž za pár dní, těsně před Vánoci, prý podle mayského kalendáře nastane konec světa. Různí mystikové, filmaři i novináři na to důvěřivou veřejnost už dlouho připravují. Co si o tom však myslí vědci? Čeká náš svět skutečně neodvratná zkáza? O mayském kalendáři a rozruchu kolem konce světa pohovoří na prosincovém Café Nobel v Liberci Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., odbornice na předkolumbovskou kulturu starých Mayů a jejich náboženství.

Mimořádně v Kavárně ATELIER v Pražské ulici 21!


Celý text ...
professional bioZajímá vás, jestli je BIO skutečně lepší než NEBIO? Chtěli byste vědět, co o tom soudí chemik - analytik? Pak zveme i lounské na další Café Nobel doc. Vlastimilem Dohnalem, jehož téma je Biopotraviny vs. konvenční potraviny.
Celý text ...

mozekV listopadovém Café Nobel v Ústí nad Labem Vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných  ŽENY  A  MUŽI  POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA. Anotace v článku níže a nezapomeňte si rezervovat místa ve Fokus Kafe! Těšíme se na vás.


Celý text ...
11.10. 2012

Bio - nebio?

V pořádku, miláčku, je to bez glutamátu.Zajímá vás, jestli je BIO skutečně lepší než NEBIO? CHtěli byste vědět, co o tom soudí chemik - analytik? Pak vás srdečně zveme na další Café Nobel v Liberci! Tentokrát se potkáme s doc. Vlastimilem Dohnalem, jehož téma je Biopotraviny vs. konvenční potraviny.
Celý text ...
IMGP3600.JPGVesmír, polární záře a potraviny - to budou témata říjnových Café Nobel, se kterými se opět můžete setkat v Ústí nad Labem, v Lounech a v Liberci. A kdo budou naši hosté?
Celý text ...

P9061942.JPGSymptomy kolapsu staroegyptské společnosti stavitelů pyramid, o kterých na prvním Café Nobel v Lounech hovořil Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze, mají totiž v dnešní euroamerické společnosti tolik paralel, že to až zaráží. Čeká i nás kolaps? Pokud ano, přežijeme ho? Bude spíš koncem, nebo začátkem?

I staří Egypťané nakonec kolaps své společnosti přežili, byť za značných obětí. Něco podobného možná čeká i nás. Pokud ale dokážeme pojmenovat skutečné problémy a začneme je řešit, možná nás to přece jen nebude tolik bolet. Bohužel, hovořit o mnohých z těchto problémů dneška a jejich účinném řešení nevyhnutelně znamená balancovat na hraně politické korektnosti.

Reportáž od Frederika Velinského již brzy!

Celý text ...
P90519109Dnes na spor o pravost rukopisů Královédvorského a Zelenohorského pohlížíme s nostalgickou shovívavostí. Ve své době ale byly něčím jako rozbuškou ve skaldu munice. Co si o rukopisech mysleli učenci a proč přehlíželi zcela jasné známky toho, že rukopisy jsou falzifikáty? Co znamenaly Rukopisy pro českou veřejnost? Jakou úlohu sehrály při budování národní identity a proč o nich byly popsány tuny papíru a tisíce článků a knih? Už brzy si budete moci přečíst krátkou reportáž ze zářijového Café Nobel, kde na tyto a podobné otázky odpovídal historik literatury PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Stay tuned! :)
Celý text ...
hess7. srpna roku 1912 vzlétl z Ústí nad Labem v balonovém koši rakouský fyzik  Viktor Franz Hess. Během svého epochálního letu objevil kosmické záření. Přestože od jeho objevu uplynulo celé století, vědci dodnes s jistotou nevědí, odkud k nám kosmické záření přilétá. Vyprávět (nejen) o tom bude astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc.Plakát ke stažení zde.

Celý text ...
civilizaceJe překvapivé, kolik společného mají starověké civilizace s tou naší. A je smutné, že stejně jako tyto dávné civilizace, míří možná i ta naše ke svému kolapsu. Proč musíme stále dokola procházet spirálami krizí? Proč si neumíme z historie vzít poučení? O tom pohovoří Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze. Plakát ke stažení zde.

Celý text ...
rukopisyO Rukopise královédvorském a zelenohorském byla dosud řeč především v rovině jejich původu. Do jaké míry a jak však ovlivnily formování českého národa v 19. století a v jakých podobách vstoupily do soudobé kultury? O tom bude na zářijovém Café Nobel diskutovat PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D., z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i. 5. září 2012, 18.00, Fokus Kafe (vedle bývalého kina Hraničář), těšíme se na vás! Plakát ke stažení zde.

Celý text ...

_DSC7263rCafé Nobel úspěšně odstartovalo srpnovou premiérou v ústeckém muzeu, září je za dveřmi a tak vás zveme na další setkání v Ústí nad Labem, Lounech a Liberci. A na co že se můžete těšit?


Celý text ...

  © 2012 UJEP