21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Od roku 2020 pracuje jako postdoktorant oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky; svá doktorská studia absolvoval na Oregon State University v USA, kde se zabýval zejména výzkumem tektoniky a seismické aktivity zlomu Blanco v severovýchodním Pacifiku.
Zúčastnil se několika seismických experimentů ve významných kolizních zónách na Kavkazu a v Himalájích. Po ničivém zemětřesení v centrálním Nepálu v r. 2015 se podílel na měření seismických dotřesů a jejich analýzy.
V současnosti se zabývá studiem nízkonákladového, inovativního řešení systému včasného varování před zemětřesením. Kromě vývoje technologie jako takové testuje proveditelnost a spolehlivost systému v Nepálu.
Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR
© 2012 UJEP |