23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Od roku 2020 pracuje jako postdoktorant oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky; svá doktorská studia absolvoval na Oregon State University v USA, kde se zabýval zejména výzkumem tektoniky a seismické aktivity zlomu Blanco v severovýchodním Pacifiku.
Zúčastnil se několika seismických experimentů ve významných kolizních zónách na Kavkazu a v Himalájích. Po ničivém zemětřesení v centrálním Nepálu v r. 2015 se podílel na měření seismických dotřesů a jejich analýzy.
V současnosti se zabývá studiem nízkonákladového, inovativního řešení systému včasného varování před zemětřesením. Kromě vývoje technologie jako takové testuje proveditelnost a spolehlivost systému v Nepálu.
Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR
© 2012 UJEP |