Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Radko Kynčl

Historik techniky

 

Od roku 1982 pracuje v Národním technickém muzeu, kde je kurátorem strojírenských sbírek. Specializuje se zejména na historii strojírenské technologie, mechanických energetických strojů, hodinářství a neelektrického osvětlení.

Publikoval řadu odborných článků, knižních publikací a statí ve sbornících, věnovaných historii energetického strojírenství a hodinářství, a to i ve Francii a v Německu. Je autorem textů ve fotografickém atlasu Hodiny a hodinky, který vydalo nakladatelství Aventinum ve dvou vydáních (2001 a 2008) a také katalogu sbírky mechanických energetických strojů NTM (1997). Zpracovával hodinářské sbírky na památkových objektech. Podílel se na přípravě Expozice času ve Šternberku a je autorem současné expozice Měření času v Národním technickém muzeu i jejího výstavního katalogu (2015).

 

Zdroj: http://www.prim.cz/ambasadori-592/ambasadori/radko-kyncl.htm

 

Foto: archiv Radka Kynčla

  © 2012 UJEP