23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Od roku 1982 pracuje v Národním technickém muzeu, kde je kurátorem strojírenských sbírek. Specializuje se zejména na historii strojírenské technologie, mechanických energetických strojů, hodinářství a neelektrického osvětlení.
Publikoval řadu odborných článků, knižních publikací a statí ve sbornících, věnovaných historii energetického strojírenství a hodinářství, a to i ve Francii a v Německu. Je autorem textů ve fotografickém atlasu Hodiny a hodinky, který vydalo nakladatelství Aventinum ve dvou vydáních (2001 a 2008) a také katalogu sbírky mechanických energetických strojů NTM (1997). Zpracovával hodinářské sbírky na památkových objektech. Podílel se na přípravě Expozice času ve Šternberku a je autorem současné expozice Měření času v Národním technickém muzeu i jejího výstavního katalogu (2015).
Zdroj: http://www.prim.cz/ambasadori-592/ambasadori/radko-kyncl.htm
Foto: archiv Radka Kynčla
© 2012 UJEP |