23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval obor Fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v témže oboru získal roku 2008 titul Ph.D. V letech 2008 a 2009 absolvoval dvanáctiměsíční stáž na University of Ontario Institute of Technology v kanadské Oshawě. Od roku 2004 je (s krátkou přestávkou) vědeckým pracovníkem Ústavu chemických procesů Akademie věd, od roku 2008 odborným asistentem a od roku 2019 docentem na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Těžištěm jeho výzkumu je molekulární modelování, a to zejména vody a vodných roztoků. Jako vysokoškolský pedagog se věnuje hlavně výuce obecné, fyzikální a kvantové chemie.
Kromě přírodních věd má v oblibě počítače a programování. Je nadšeným uživatelem operačního systému Linux a svobodného softwaru obecně. Rád objevuje nové chutě při pití kvalitního čaje a čerstvě pražené kávy. Občas vyrazí s kolegy na lezeckou stěnu.
Foto: archiv Jana Jirsáka
© 2012 UJEP |