17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval obor Fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v témže oboru získal roku 2008 titul Ph.D. V letech 2008 a 2009 absolvoval dvanáctiměsíční stáž na University of Ontario Institute of Technology v kanadské Oshawě. Od roku 2004 je (s krátkou přestávkou) vědeckým pracovníkem Ústavu chemických procesů Akademie věd, od roku 2008 odborným asistentem a od roku 2019 docentem na Katedře chemie Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Těžištěm jeho výzkumu je molekulární modelování, a to zejména vody a vodných roztoků. Jako vysokoškolský pedagog se věnuje hlavně výuce obecné, fyzikální a kvantové chemie.
Kromě přírodních věd má v oblibě počítače a programování. Je nadšeným uživatelem operačního systému Linux a svobodného softwaru obecně. Rád objevuje nové chutě při pití kvalitního čaje a čerstvě pražené kávy. Občas vyrazí s kolegy na lezeckou stěnu.
Foto: archiv Jana Jirsáka