Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Vladimír Socha

popularizátor paleontologie a publicista


Narozen v roce 1982. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2007 do roku 2015 pracoval jako pedagog, od roku 2013 pak trvale působí jako odborný pracovník na Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové. Zároveň se dlouhodobě věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem sedmnácti knih o dinosaurech, šesti brožurek s tematikou pravěku i astronomie, přispívá do několika populárně-naučných periodik a od roku 2005 pravidelně publikuje aktuality ze světa dinosaurů na svém webu DinosaurusBlog, respektovaném i odbornou veřejností.

Mezi jeho zájmy patří kromě paleontologie také archeologie, dějiny, živá příroda, některé oblasti technologií a rekordní statistiky. Podle těchto zájmů také aktivně přispívá na českou i anglickou verzi internetové Wikipedie. Články o dinosaurech na české Wikipedii jsou z velké části jeho dílem. Ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (100+1, Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti atd.), píše odborné a popularizační povídky.

Působí také jako překladatel. Z angličtiny přeložil řadu populárně vědeckých publikací s tématikou pravěku a starověku nebo dějin vědy. Často veřejně přednáší o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích; vystupuje v rozhlase i televizi.

Výběr z publikací:

Úžasný svět dinosaurů (2009, doplněné a upravené vydání 2012), Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů (2010), Dinosauři od Pekelného potoka (2010), Po stopách dinosaurů (2011), Objevy pod vrstvami času (2014), Neznámí dinosauři (2015, nominace na Zlatou stuhu 2016), Poslední dny dinosaurů (dobrodružný román, 2016), Dinosauři v Čechách (2017), Velké vymírání na konci křídy (2017), Poslední den druhohor (2018), Nová cesta do pravěku (2019), Legenda jménem Tyrannosaurus rex (2019), Pravěcí vládci Evropy (2020), Dinosauři – rekordy a zajímavosti (2021), Největší dinosauří záhady (2022).

Zdroje: DinosaurusBlog a Wikipedie

 

Foto: Vladimír Socha u jedné z největších lebek druhu Tyrannosaurus rex v Museum of the Rockies (Bozeman, Montana). Kredit: Tomwiki2016, via Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0

 

  © 2012 UJEP