Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Vladimír Socha

popularizátor paleontologie a publicista


Narozen v roce 1982. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2007 do roku 2015 pracoval jako pedagog, od roku 2013 pak trvale působí jako odborný pracovník na Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové. Zároveň se dlouhodobě věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem sedmnácti knih o dinosaurech, šesti brožurek s tematikou pravěku i astronomie, přispívá do několika populárně-naučných periodik a od roku 2005 pravidelně publikuje aktuality ze světa dinosaurů na svém webu DinosaurusBlog, respektovaném i odbornou veřejností.

Mezi jeho zájmy patří kromě paleontologie také archeologie, dějiny, živá příroda, některé oblasti technologií a rekordní statistiky. Podle těchto zájmů také aktivně přispívá na českou i anglickou verzi internetové Wikipedie. Články o dinosaurech na české Wikipedii jsou z velké části jeho dílem. Ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (100+1, Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti atd.), píše odborné a popularizační povídky.

Působí také jako překladatel. Z angličtiny přeložil řadu populárně vědeckých publikací s tématikou pravěku a starověku nebo dějin vědy. Často veřejně přednáší o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích; vystupuje v rozhlase i televizi.

Výběr z publikací:

Úžasný svět dinosaurů (2009, doplněné a upravené vydání 2012), Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů (2010), Dinosauři od Pekelného potoka (2010), Po stopách dinosaurů (2011), Objevy pod vrstvami času (2014), Neznámí dinosauři (2015, nominace na Zlatou stuhu 2016), Poslední dny dinosaurů (dobrodružný román, 2016), Dinosauři v Čechách (2017), Velké vymírání na konci křídy (2017), Poslední den druhohor (2018), Nová cesta do pravěku (2019), Legenda jménem Tyrannosaurus rex (2019), Pravěcí vládci Evropy (2020), Dinosauři – rekordy a zajímavosti (2021), Největší dinosauří záhady (2022).

Zdroje: DinosaurusBlog a Wikipedie

 

Foto: Vladimír Socha u jedné z největších lebek druhu Tyrannosaurus rex v Museum of the Rockies (Bozeman, Montana). Kredit: Tomwiki2016, via Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0

 

  © 2012 UJEP