Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Vladimír Socha

popularizátor paleontologie a publicista


Narozen v roce 1982. Je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2007 do roku 2015 pracoval jako pedagog, od roku 2013 pak trvale působí jako odborný pracovník na Hvězdárně a Planetáriu v Hradci Králové. Zároveň se dlouhodobě věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem sedmnácti knih o dinosaurech, šesti brožurek s tematikou pravěku i astronomie, přispívá do několika populárně-naučných periodik a od roku 2005 pravidelně publikuje aktuality ze světa dinosaurů na svém webu DinosaurusBlog, respektovaném i odbornou veřejností.

Mezi jeho zájmy patří kromě paleontologie také archeologie, dějiny, živá příroda, některé oblasti technologií a rekordní statistiky. Podle těchto zájmů také aktivně přispívá na českou i anglickou verzi internetové Wikipedie. Články o dinosaurech na české Wikipedii jsou z velké části jeho dílem. Ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (100+1, Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti atd.), píše odborné a popularizační povídky.

Působí také jako překladatel. Z angličtiny přeložil řadu populárně vědeckých publikací s tématikou pravěku a starověku nebo dějin vědy. Často veřejně přednáší o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích; vystupuje v rozhlase i televizi.

Výběr z publikací:

Úžasný svět dinosaurů (2009, doplněné a upravené vydání 2012), Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů (2010), Dinosauři od Pekelného potoka (2010), Po stopách dinosaurů (2011), Objevy pod vrstvami času (2014), Neznámí dinosauři (2015, nominace na Zlatou stuhu 2016), Poslední dny dinosaurů (dobrodružný román, 2016), Dinosauři v Čechách (2017), Velké vymírání na konci křídy (2017), Poslední den druhohor (2018), Nová cesta do pravěku (2019), Legenda jménem Tyrannosaurus rex (2019), Pravěcí vládci Evropy (2020), Dinosauři – rekordy a zajímavosti (2021), Největší dinosauří záhady (2022).

Zdroje: DinosaurusBlog a Wikipedie

 

Foto: Vladimír Socha u jedné z největších lebek druhu Tyrannosaurus rex v Museum of the Rockies (Bozeman, Montana). Kredit: Tomwiki2016, via Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0

 

  © 2012 UJEP