27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Zajímá se o procesy spojené s deformací a výstupem tavenin v zemské kůře. V laboratoři analogového modelování, kterou vybudoval na Geofyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i., vytváří geologické modely, aby pochopil fyzikální zákonitosti vzniku různých geologických těles v přírodě. K tomu používá jednoduché materiály, jako je písek, sádra nebo roztavený vosk.
Za své poznatky o vzniku přírodních monumentů sopečného původu a svůj přínos k popularizaci geologie získal v roce 2014 prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce.
Kromě řady článků v odborných časopisech je i spoluautorem populárně naučné publikace Bořeň očima geologa vydané Bílinskou přírodovědnou společností (2011, s Karlem Machem). V říjnu 2014 jste mohli v rámci ústeckého Café Nobel slyšet jeho přednášku Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři. O geologickém modelování a supervulkánech hovořil i v Českém rozhlase (pořady Mozaika nebo Planetárium) a také v České televizi.
Další informace: osobní stránky Prokopa Závady na webu Geofyzikálního ústavu.
Foto: archiv Prokopa Závady