21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Zajímá se o procesy spojené s deformací a výstupem tavenin v zemské kůře. V laboratoři analogového modelování, kterou vybudoval na Geofyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i., vytváří geologické modely, aby pochopil fyzikální zákonitosti vzniku různých geologických těles v přírodě. K tomu používá jednoduché materiály, jako je písek, sádra nebo roztavený vosk.
Za své poznatky o vzniku přírodních monumentů sopečného původu a svůj přínos k popularizaci geologie získal v roce 2014 prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce.
Kromě řady článků v odborných časopisech je i spoluautorem populárně naučné publikace Bořeň očima geologa vydané Bílinskou přírodovědnou společností (2011, s Karlem Machem). V říjnu 2014 jste mohli v rámci ústeckého Café Nobel slyšet jeho přednášku Geologické modelování: Ďáblova věž i Bořeň v jedné laboratoři. O geologickém modelování a supervulkánech hovořil i v Českém rozhlase (pořady Mozaika nebo Planetárium) a také v České televizi.
Další informace: osobní stránky Prokopa Závady na webu Geofyzikálního ústavu.
Foto: archiv Prokopa Závady