21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Ekonomika životního prostředí a v roce 2018 zde získal i doktorát v oboru Hospodářská politika. Na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem působí od roku 2013; je mimo jiné nedílnou součástí Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku.
Ve své vědecké práci se zaměřuje na problematiku ekonomického oceňování přírodních statků, zejména vody a přírodě blízkých opatření, a aplikací her v oblasti ochrany životního prostředí; zejména povodní. Tato témata jsou zkoumána v kontextu adaptace na globální změnu klimatu. V poslední době je spoluautorem několika publikací a článků zabývajících se hospodařením s dešťovou vodou (např. metodika Voda ve městě) a zelenými střechami.
V roce 2019 založil celostátní soutěž bakalářských a diplomových prací v oblasti životního prostředí Czech Envi Thesis, kterou od té doby každoročně organizuje.
Když zrovna nepracuje, tak ho nejšťastnějšího můžete potkat na procházce v přírodě nebo v zimě na běžkách.
Foto archiv J. Macháče