21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Rodačka z Trutnova, žije v Hejnicích v Jizerských horách. Od dětství se zajímala o přírodu, hlavně o rostliny; proto si zvolila studium na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Od roku 1996 pracuje v ochraně přírody a posledních 17 let na Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR v Liberci. Profesně se zabývá hodnocením projektů zaměřených na ochranu přírody, dále ochranou jizerských rašelinišť a botanickými průzkumy. V rámci své odborné činnosti se věnuje také problematice starých stromů. Publikuje populárně naučné články, přednáší pro veřejnost, ve volném čase se zajímá o léčivé rostliny nebo fotografuje přírodu a krajinu.
Foto: archiv Š. Mazánkové
© 2012 UJEP |