Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.11. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy

Blaha - ilustrace 2Dokud si lidé mysleli, že je Země placatá, měli to tvůrci map mnohem jednodušší. Když se konečně zjistilo, že Země má téměř tvar koule, nastal zásadní problém: Jak kulatou Zemi zobrazit v rovině? Vývoj kartografie ukázal, že je to možné pouze za cenu ztráty některých výhodných vlastností mapy. A co když se rozhodneme Zemi v rovině nezobrazovat a použijeme glóbus? Zde se však zase nabízí otázka, zda musí být každý glóbus stejně jako Země kulatý? O vývoji a možnostech zobrazování Země si s vámi přijde povídat kartograf Jan Daniel Bláha. Café Nobel bez kofeinu, 14.11., Fokus Kafe v Ústí nad Labem, 16.30.


  © 2012 UJEP