23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Narozena 1976 v Praze. Geologii studovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Deset let vedla Oddělení geologie – skalní četu na Správě NP České Švýcarsko a působila též v Geologickém ústavu AV ČR v Praze. V současnosti je geoložkou a kurátorkou geologických sbírek Muzea města Ústí nad Labem.
Specializuje se především na regionální geologii – zejména pak křídové sedimenty a typickou geomorfologii pískovcových oblastí, inženýrskou geologii (problematiku skalního řícení a sesuvů) i geologii životního prostředí.
Je autorkou řady odborných i popularizačních článků, geologickými kapitolami přispěla do 11 knižních publikací, sepsala desítky odborných závěrečných zpráv a podílela se na tvorbě Plánu péče o Národní park České Švýcarsko a vybraná maloplošná území. Byla autorkou, spoluautorkou či kurátorkou 10 výstav a expozic. Jako hlavní autorka a kurátorka výstavy Písky známé i neznámé (zahrnující rovněž téma pískovcové krajiny Českosaského Švýcarska) převzala v roce 2020 cenu Gloria Musaealis za nejlepší výstavu roku.
V roce 2020 se také jako spoluautorka podílela na publikaci Geologie Českosaského Švýcarska.
Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem
© 2012 UJEP |