Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

04.04. 2013

Louny: Život na korálovém útesu

balzarova-nemoKorálové útesy tvoří rozsáhlý propojený ekosystém, ve kterém má každý z jeho obyvatel svou nezastupitelnou roli. Své místo tam má vzájemná pomoc a spolupráce, stejně jako umění žít na úkor druhého. Velcí tvorové, želvy, delfíni a žraloci, navštěvují korálové útesy jen občas - slouží jim jako loviště nebo útočiště. Od fotografky, potápěčky a bioložky Martiny Balzarové se dozvíte jak korálové útesy vznikají. Je jejich křehký svět v nebezpečí? Co se stane když korál začne umírat a jak může k záchraně útesů i jejich obyvatel přispět každý z nás?

2. května od 17.00 v Městské knihovně Louny!

Přednášce bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Martiny Balzarové Podmořská setkávání.


  © 2012 UJEP