Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

04.04. 2013

Louny: Život na korálovém útesu

balzarova-nemoKorálové útesy tvoří rozsáhlý propojený ekosystém, ve kterém má každý z jeho obyvatel svou nezastupitelnou roli. Své místo tam má vzájemná pomoc a spolupráce, stejně jako umění žít na úkor druhého. Velcí tvorové, želvy, delfíni a žraloci, navštěvují korálové útesy jen občas - slouží jim jako loviště nebo útočiště. Od fotografky, potápěčky a bioložky Martiny Balzarové se dozvíte jak korálové útesy vznikají. Je jejich křehký svět v nebezpečí? Co se stane když korál začne umírat a jak může k záchraně útesů i jejich obyvatel přispět každý z nás?

2. května od 17.00 v Městské knihovně Louny!

Přednášce bude předcházet vernisáž výstavy fotografií Martiny Balzarové Podmořská setkávání.


  © 2012 UJEP