23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Archeologii vystudovala v Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2006 úspěšně obhájila diplomovou práci "Textilní produkce Kušánské střední Asie". Zúčastnila se česko-uzbeckého projektu na lokalitě Džandavláteppa v jižním Uzbekistánu, absolvovala studijní pobyty v Německu, Polsku a Dánsku.
Pracuje v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea v Praze. Je kurátorkou sbírek doby římské a doby stěhování národů. Její další odbornou specializací je archeologický textil. V letech 2008 - 2010 byla hlavní řešitelkou projektu "Oděv a textilní produkce v českých zemích v době římské a v době stěhování národů", za který získala cenu a stipendium Gerharda Bersu nadace Pro Archaeologia Saxoniae. V současnosti je spoluředitelkou projektu "Archeologie na dosah. Edukace a prezentace archeologického dědictví", prezentovaného na stránkách www.archeologienadosah.cz.
Od roku 2008 až do současnosti spolupřednáší o historii výroby textilu v rámci semestrální výběrové přednášky na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni a na Univerzitě Hradec Králové.
Publikovala řadu odborných i populárněji psaných článků především z historie textilnictví - v časopise Živá archeologie, Časopise Národního muzea a různých sbornících.
Zdroj:
Profil Kristýny Urbanové na webu Národního muzea