21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Archeologii vystudovala v Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 2006 úspěšně obhájila diplomovou práci "Textilní produkce Kušánské střední Asie". Zúčastnila se česko-uzbeckého projektu na lokalitě Džandavláteppa v jižním Uzbekistánu, absolvovala studijní pobyty v Německu, Polsku a Dánsku.
Pracuje v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea v Praze. Je kurátorkou sbírek doby římské a doby stěhování národů. Její další odbornou specializací je archeologický textil. V letech 2008 - 2010 byla hlavní řešitelkou projektu "Oděv a textilní produkce v českých zemích v době římské a v době stěhování národů", za který získala cenu a stipendium Gerharda Bersu nadace Pro Archaeologia Saxoniae. V současnosti je spoluředitelkou projektu "Archeologie na dosah. Edukace a prezentace archeologického dědictví", prezentovaného na stránkách www.archeologienadosah.cz.
Od roku 2008 až do současnosti spolupřednáší o historii výroby textilu v rámci semestrální výběrové přednášky na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Západočeské univerzitě v Plzni a na Univerzitě Hradec Králové.
Publikovala řadu odborných i populárněji psaných článků především z historie textilnictví - v časopise Živá archeologie, Časopise Národního muzea a různých sbornících.
Zdroj:
Profil Kristýny Urbanové na webu Národního muzea