Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.


05.06.2025

O kamenných (smírčích) křížích na Ústecku a Děčínsku

PRO VELKÝ ZÁJEM OPAKUJEME 
Proč kamenné kříže oblouznily tolik badatelů? Jsou všechny „tajemné“ nebo se u některých lze dopátrat jejich příběhu? A proč by měly zůstat stát, kde stojí?... Pouť po křížích z Ústecka a Děčínska podnikneme spolu s regionální historičkou Mgr. Natalií Belisovou. Koná se ve čtvrtek 5. června v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.

Egyptoložka

Studovala srovnávací lingvistiku na americké Harvard University a egyptologii na University of Pennsylvania; egyptologii a lingvistiku-fonetiku vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2002-2004 studovala v rámci doktorského programu egyptologického semináře univerzity v Basileji ve Švýcarsku.

V roce 2007 dokončila disertační práci na téma Aktuální členění v autobiografických nápisech Střední říše. Od roku 2008 je pravidelnou členkou české archeologické expedice v Abúsíru. V současné době se věnuje především překladům a interpretaci náboženských textů ze šachtových hrobek Sajsko-perské doby.

Kromě řady článků a studií je autorkou či spoluautorkou několika knih: The shaft tomb of Menekhibnekau II: the texts [Abusir XXIX] (2022), Jazyk egyptských písařů. Gramatika klasické egyptštiny (2014), Srdečné pozdravy ze země na Nilu. Korespondence starých Egypťanů (2011), Písně Zlaté bohyně. Milostná poezie starého Egypta (2007), Faience Inlays from the Funerary Temple of King Raneferef - Raneferef’s Substitute Decoration Programme [Abusir XIV] (2006).

 

Foto z archivu R. Landgráfové

 

  © 2012 UJEP