23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Narozen 1978. Docent na České zemědělské univerzitě v Praze, kde mimo jiné garantuje a vyučuje předměty Akvaristika, Produkční akvaristika a Akvariologie. Od roku 2022 přednáší o biologických invazích jako hostující lektor na Indonesia Open University (Universitas Terbuka) v Jižním Tangerangu na Jávě.
Autor více než osmdesáti vědeckých článků, knih a kapitol v odborných knihách. Zajímá se o chov, biologii, etologii a taxonomii sladkovodních korýšů a ryb a na kontě má několik vědeckých popisů nových druhů raků a jednoho jeskynního švába. Rovněž studuje invazní organizmy, a to především v souvislosti s mezinárodním obchodem s akvarijními živočichy a rostlinami. Věnuje se i popularizaci vědy a osvětě.
Napsal čtyři chovatelské příručky, metodiku o chovu raků v akváriích a spolu s kolegy vytvořil české názvosloví infrařádu rakotvárných. Spolupracuje s devíti indonéskými univerzitami a v roce 2017 vedl českou expedici zaměřenou na raky na Novou Guineu, jejímž výsledkem byl objev a popis prvního jeskynního raka na jižní zemské polokouli.
Aktivně se zasazuje o ochranu endemické fauny v Indonésii. Je členem České společnosti pro ekologii, The Crustacean Society, The International Association of Astacology, zakládajícím členem výzkumných skupin The Indonesian Centre for Research on Bioinvasions, The Indonesian Crayfish Research Group a neziskové organizace zaměřené na ochranu ohrožené vodní bioty na ostrově Sulawesi (dříve Celebes) – The Sulawesi Keepers.
Foto © Jiří Patoka, Česká zemědělská univerzita Praha
© 2012 UJEP |