27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Narozen 1978. Docent na České zemědělské univerzitě v Praze, kde mimo jiné garantuje a vyučuje předměty Akvaristika, Produkční akvaristika a Akvariologie. Od roku 2022 přednáší o biologických invazích jako hostující lektor na Indonesia Open University (Universitas Terbuka) v Jižním Tangerangu na Jávě.
Autor více než osmdesáti vědeckých článků, knih a kapitol v odborných knihách. Zajímá se o chov, biologii, etologii a taxonomii sladkovodních korýšů a ryb a na kontě má několik vědeckých popisů nových druhů raků a jednoho jeskynního švába. Rovněž studuje invazní organizmy, a to především v souvislosti s mezinárodním obchodem s akvarijními živočichy a rostlinami. Věnuje se i popularizaci vědy a osvětě.
Napsal čtyři chovatelské příručky, metodiku o chovu raků v akváriích a spolu s kolegy vytvořil české názvosloví infrařádu rakotvárných. Spolupracuje s devíti indonéskými univerzitami a v roce 2017 vedl českou expedici zaměřenou na raky na Novou Guineu, jejímž výsledkem byl objev a popis prvního jeskynního raka na jižní zemské polokouli.
Aktivně se zasazuje o ochranu endemické fauny v Indonésii. Je členem České společnosti pro ekologii, The Crustacean Society, The International Association of Astacology, zakládajícím členem výzkumných skupin The Indonesian Centre for Research on Bioinvasions, The Indonesian Crayfish Research Group a neziskové organizace zaměřené na ochranu ohrožené vodní bioty na ostrově Sulawesi (dříve Celebes) – The Sulawesi Keepers.
Foto © Jiří Patoka, Česká zemědělská univerzita Praha