Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Milan Sýkora

Archeolog

 

Od roku 1996 pracoval v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě jako terénní technik, od roku 2007 je na stejném pracovišti archeologem. Specializuje se na hrady, tvrze a hmotnou kulturu příslušných období naší historie, v současnosti jsou jeho hlavním tématem hrady doby husitské. Podílí se také na záchranných archeologických výzkumech na území Ústeckého kraje.

V minulosti se podílel na výzkumných projektech Hrady doby husitské, Hrady Českého středohoří, Renesanční kachle jako projev reprezentace aristokracie a poté se stal spoluřešitelem projektu česko-německé přeshraniční spolupráce ArchaeoMontan – středověké hornictví v Sasku a Čechách. Je autorem či spoluautorem několika výstav a řady článků v odborných časopisech a sbornících. Spolu s Ivanem Lehkým editovali monografie Pyšná sídla mocných: Hrady a tvrze na Mostecku (Most, 2014), Oltářík: Hrad Jakoubka z Vřesovic (Most, 2015) a Kalich a Panna: hrady Jana Žižky (Most, 2016).

 

Pro Café Nobel (Bez kofeinu) přednášel poprvé 2. 5. 2017 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.

 

Zdroj: Osobní stránka na webu ÚAPPSZČ

 

Foto: Iveta Lhotská, archiv Milana Sýkory

  © 2012 UJEP