23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Od roku 1996 pracoval v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě jako terénní technik, od roku 2007 je na stejném pracovišti archeologem. Specializuje se na hrady, tvrze a hmotnou kulturu příslušných období naší historie, v současnosti jsou jeho hlavním tématem hrady doby husitské. Podílí se také na záchranných archeologických výzkumech na území Ústeckého kraje.
V minulosti se podílel na výzkumných projektech Hrady doby husitské, Hrady Českého středohoří, Renesanční kachle jako projev reprezentace aristokracie a poté se stal spoluřešitelem projektu česko-německé přeshraniční spolupráce ArchaeoMontan – středověké hornictví v Sasku a Čechách. Je autorem či spoluautorem několika výstav a řady článků v odborných časopisech a sbornících. Spolu s Ivanem Lehkým editovali monografie Pyšná sídla mocných: Hrady a tvrze na Mostecku (Most, 2014), Oltářík: Hrad Jakoubka z Vřesovic (Most, 2015) a Kalich a Panna: hrady Jana Žižky (Most, 2016).
Pro Café Nobel (Bez kofeinu) přednášel poprvé 2. 5. 2017 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.
Zdroj: Osobní stránka na webu ÚAPPSZČ
Foto: Iveta Lhotská, archiv Milana Sýkory
© 2012 UJEP |