12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Od roku 1996 pracoval v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě jako terénní technik, od roku 2007 je na stejném pracovišti archeologem. Specializuje se na hrady, tvrze a hmotnou kulturu příslušných období naší historie, v současnosti jsou jeho hlavním tématem hrady doby husitské. Podílí se také na záchranných archeologických výzkumech na území Ústeckého kraje.
V minulosti se podílel na výzkumných projektech Hrady doby husitské, Hrady Českého středohoří, Renesanční kachle jako projev reprezentace aristokracie a poté se stal spoluřešitelem projektu česko-německé přeshraniční spolupráce ArchaeoMontan – středověké hornictví v Sasku a Čechách. Je autorem či spoluautorem několika výstav a řady článků v odborných časopisech a sbornících. Spolu s Ivanem Lehkým editovali monografie Pyšná sídla mocných: Hrady a tvrze na Mostecku (Most, 2014), Oltářík: Hrad Jakoubka z Vřesovic (Most, 2015) a Kalich a Panna: hrady Jana Žižky (Most, 2016).
Pro Café Nobel (Bez kofeinu) přednášel poprvé 2. 5. 2017 ve Fokus kafe v Ústí nad Labem.
Zdroj: Osobní stránka na webu ÚAPPSZČ
Foto: Iveta Lhotská, archiv Milana Sýkory
© 2012 UJEP |