21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Studovala ekologii a etologii na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a v doktorském programu tamtéž i zoologii. V letech 2003-2013 pracovala jako zooložka v ZOO Děčín, kde získala zkušenosti s chovem zvířat, enrichmentem, registrací zvířat a osm let koordinovala Evropský záchovný program a plemennou knihu koček rybářských. Od roku 2015 působí jako vědecký pracovník v Zoologické zahradě Ústí nad Labem.
Má dlouholeté zkušenosti s výzkumem chování primátů v jejich přirozeném prostředí a se sběrem dat v náročném terénu. Mimo jiné strávila 15 měsíců (mezi lety 2002-2006) studiem chování hulmanů posvátných v Indii a v roce 2007 dva měsíce předběžnou studií na Filipínách, kde se zaměřila na mapování lokálních ochranářských projektů. Během této práce se seznámila s podmínkami na lokalitě a zahájila spolupráci s místními odborníky a organizacemi, nezbytnou pro realizaci projektu Tarsius, věnovaného výzkumu a ochraně nártouna filipínského. V rámci tohoto projektu strávila od roku 2009 již více než rok a půl na Filipínách, na ostrově Bohol.
Foto: archiv Milady Řehákové
© 2012 UJEP |