Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.03. 2014

Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci @ UJEP

Allah-eser-greenNa arabské jádro muslimského světa zapůsobilo kouzlo demokracie. Mezi muslimy to ovšem demokracie nemá snadné. Islám se ze všech světových kultur staví nejrozhodněji proti liberalismu lidskoprávní civilizace Západu. Do současných střetů rozdílných geopolitických zájmů na Blízkém a Středním východě vstupuje soupeření liberálních a konzervativně náboženských představ o lidském údělu. Vtíravý západní životní styl a přiliš tolerantní kultura odpuzuje muslimské zastánce přísného dodržování mravnosti. Nechtějí sobě a svým souvěrcům dovolit přeběhnout  k pohodlí liberálního postoje k náboženské víře. Globalizace sice islámu bere možnost izolace, leč není vyloučeno, že muslimové najdou společnou řeč s těmi křesťany, jenž projevují obavy ze škodlivých důsledků kultury přílišné tolerance. Zřejmě by se shodli na tom, že tato kultura oč více omlouvá a připouští, o to méně zavazuje. Anebo přece jen Západ dokáže z vlastních duchovních zdrojů obhájit humanistický rozměr své lidskoprávní civilizace a dodá jí rovnováhu potřebnou k tomu, aby přežila? Přijďte se dozvědět více na setkání s PhDr. Zdeňkem Müllerem, CSc., (*1947), arabistou, historikem a filosofem s mnohaletou badatelskou a pedagogickou zkušeností v orientalistice! Těšíme se na vás 29. 4. 2014 od 17.00 v Café Nobel @ UJEP (Literární kavárna v areálu Kampusu).


  © 2012 UJEP