Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.03. 2014

Cesty islámu a jeho výzva lidskoprávní civilizaci @ UJEP

Allah-eser-greenNa arabské jádro muslimského světa zapůsobilo kouzlo demokracie. Mezi muslimy to ovšem demokracie nemá snadné. Islám se ze všech světových kultur staví nejrozhodněji proti liberalismu lidskoprávní civilizace Západu. Do současných střetů rozdílných geopolitických zájmů na Blízkém a Středním východě vstupuje soupeření liberálních a konzervativně náboženských představ o lidském údělu. Vtíravý západní životní styl a přiliš tolerantní kultura odpuzuje muslimské zastánce přísného dodržování mravnosti. Nechtějí sobě a svým souvěrcům dovolit přeběhnout  k pohodlí liberálního postoje k náboženské víře. Globalizace sice islámu bere možnost izolace, leč není vyloučeno, že muslimové najdou společnou řeč s těmi křesťany, jenž projevují obavy ze škodlivých důsledků kultury přílišné tolerance. Zřejmě by se shodli na tom, že tato kultura oč více omlouvá a připouští, o to méně zavazuje. Anebo přece jen Západ dokáže z vlastních duchovních zdrojů obhájit humanistický rozměr své lidskoprávní civilizace a dodá jí rovnováhu potřebnou k tomu, aby přežila? Přijďte se dozvědět více na setkání s PhDr. Zdeňkem Müllerem, CSc., (*1947), arabistou, historikem a filosofem s mnohaletou badatelskou a pedagogickou zkušeností v orientalistice! Těšíme se na vás 29. 4. 2014 od 17.00 v Café Nobel @ UJEP (Literární kavárna v areálu Kampusu).


  © 2012 UJEP