23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také v roce 1993 obhájil titul kandidáta věd pod vedením předního českého odborníka na meteory Zdeňka Ceplechy.
V současnosti pracuje v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, konkrétně na jeho pracovišti v Ondřejově, kde se zabývá zejména výzkumem meziplanetární hmoty, především meteorů. Je nejbližším spolupracovníkem jiného českého odborníka na tuto problematiku Pavla Spurného.
Tématem vědeckých prací Jiřího Borovičky je meteorická fyzika a astronomie, zejména spektroskopie meteorů. Zabývá se fyzikou průletu meteorů zemskou atmosférou, ale také strukturou a chemickým složením meteoroidů. Objevil nízko- a vysokoteplotní složky záření meteorů. Věnoval se také tzv. záření dlouhotrvajících stop meteorů. Zásadní měrou se podílel na analýze bolidu Morávka v roce 2000.
V roce 1997 obdržel medaili Učené společnosti v kategorii mladých vědeckých pracovníků za objevné práce z oblasti záření meteoroidů. V roce 2002 dostal Prémii Otto Wichterleho, kterou uděluje Akademická rada Akademie věd ČR.
Zdroje a další informace:
Wikipedie, heslo Jiří Borovička
Osobní stránky Jiřího Borovičky
Foto: Astronomický ústav AV ČR