27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V listopadovém Café Nobel v Ústí nad Labem Vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných ŽENY A MUŽI POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA aneb "V soužití chmury zahání o mozku dobré poznání"!
Anotace přednášky:
Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky celé řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, aby byl společný život "jedna báseň"?
Prof. Dr. F. Vyskočil, DrSc.
Člen Učené společnosti České republiky
A Member of the Physiological Society
London, Cambridge
Fyziologický ústav AVČR
Přírodovědecká fakulta UK Praha