15.05.2025
Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích
06.05.2025
BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem
KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!
Pracovník Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vyučuje filologii perštiny a jejích variant, problematiku spojenou s filologií ostatních íránských jazyků a také dějiny Střední Asie.
Vystudoval archeologii na Západočeské univerzitě v Plzni a poté obor Srovnávací jazykověda na Univerzitě Karlově v Praze. Během svého působení v Národním muzeu (2012–2017) byl mj. autorem výstavy Afghánistán: zachráněné poklady buddhismu, která představovala dějiny Afghánistánu před příchodem islámu. V letech 2007–2009 zpracovával grantový projekt Elektronická lexikální databáze jaghnóbštiny (jednoho z íránských jazyků) financovaný Grantovou agenturou UK a v rámci tohoto projektu podnikl tři výzkumné cesty do Tádžikistánu.
Po odborné stránce se specializuje na historickou a srovnávací jazykovědu íránských jazyků, filologii a sociolingvistiku jaghnóbštiny, tádžický jazyk a jeho dialektologie a obecně na dějiny Střední Asie. Kromě toho je objektem jeho zájmu také doba vikinská v severním Atlantiku. Je mj. autorem Jaghnóbsko-českého slovníku (s přehledem jaghnóbské gramatiky), který vyšel v roce 2010.
Zdroj: osobní stránky Ľubomíra Nováka
Foto: archiv Ľubomíra Nováka