17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Jako absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal prestižní ESA Fellowship v Evropské kosmické agentuře.
Ve svém výzkumu se zabývá rentgenovou astronomií a studiem černých děr v centrech aktivních galaxií a zajišťuje odbornou spolupráci na mezinárodních kosmických misích určených k vědeckému výzkumu vesmíru. Je vedoucím české účasti ve dvou plánovaných velkých misích Evropské kosmické agentury, rentgenové observatoře ATHENA a gravitační laboratoře LISA.
Je koordinátorem výzkumného programu Strategie Akademie věd Vesmír pro lidstvo a vede juniorský vědecký tým zkoumající černé díry napříč hmotností. Spolupracuje s univerzitami na výchově studentů a věnuje se také popularizaci astronomie. Je držitelem ceny Bernarda Bolzana, Fričovy a Wichterleho prémie.
Foto: archiv J. Svobody
![]() |
© 2012 UJEP |