23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Jako absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získal prestižní ESA Fellowship v Evropské kosmické agentuře.
Ve svém výzkumu se zabývá rentgenovou astronomií a studiem černých děr v centrech aktivních galaxií a zajišťuje odbornou spolupráci na mezinárodních kosmických misích určených k vědeckému výzkumu vesmíru. Je vedoucím české účasti ve dvou plánovaných velkých misích Evropské kosmické agentury, rentgenové observatoře ATHENA a gravitační laboratoře LISA.
Je koordinátorem výzkumného programu Strategie Akademie věd Vesmír pro lidstvo a vede juniorský vědecký tým zkoumající černé díry napříč hmotností. Spolupracuje s univerzitami na výchově studentů a věnuje se také popularizaci astronomie. Je držitelem ceny Bernarda Bolzana, Fričovy a Wichterleho prémie.
Foto: archiv J. Svobody
© 2012 UJEP |