Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. Ing. Petr Krtil, CSc.

Elektrochemik


Narozen v Kolíně roku 1967. Po absolutoriu Vysoké škole chemicko-technologické v Praze absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Zde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud.

Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. V letech 2012-2022 přednášel na TU Dresden. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.

 

Foto: archiv P. Krtila 

  © 2012 UJEP