Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. Ing. Petr Krtil, CSc.

Elektrochemik


Narozen v Kolíně roku 1967. Po absolutoriu Vysoké škole chemicko-technologické v Praze absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Zde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud.

Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. V letech 2012-2022 přednášel na TU Dresden. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.

 

Foto: archiv P. Krtila 

  © 2012 UJEP