17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Narozen v Kolíně roku 1967. Po absolutoriu Vysoké škole chemicko-technologické v Praze absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Zde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud.
Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. V letech 2012-2022 přednášel na TU Dresden. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.
Foto: archiv P. Krtila