21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Narozen v Kolíně roku 1967. Po absolutoriu Vysoké škole chemicko-technologické v Praze absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Zde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud.
Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. V letech 2012-2022 přednášel na TU Dresden. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.
Foto: archiv P. Krtila
© 2012 UJEP |