Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. Ing. Petr Krtil, CSc.

Elektrochemik


Narozen v Kolíně roku 1967. Po absolutoriu Vysoké škole chemicko-technologické v Praze absolvoval interní aspiranturu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Zde působí s výjimkou dvou postdoktorálních pobytů na State University of New York v Buffalu a na Tokyo Institute of Technology dosud.

Dlouhodobě se věnuje výzkumu elektrochemických systémů pro konverzi a ukládání energie zejména lithium iontových baterií a elektrokatalytických systémů pro efektivní elektrolýzu vody. V letech 2012-2022 přednášel na TU Dresden. Je autorem více než stovky odborných prací převážně z oblasti fyzikální a elektrochemie. Působí jako tajemník Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE), je členem Komise pro energetiku AV ČR a členem Akademického sněmu AV ČR. Od roku 2020 je také šéfredaktorem časopisu Electrochemical Science Advances.

 

Foto: archiv P. Krtila 

  © 2012 UJEP