Děčín

23. března

 

 
Aktuality

23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.


16.03.2023

Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu

Přednáška byla ze závažných osobních důvodů přednášejícího zrušena. Jakmile to bude možné, domluvíme se na náhradním termínu, o kterém vás budeme včas informovat.

Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení a podobně. Jen výjimečně se na konci takové stopy najde i její zkamenělý původce. Tato tzv. mortichnia, stopy umírání a vlastní smrti živočichů, vám ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na teplické hvězdárně představí paleontolog Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy?



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Astrofyzik

Kulhanek1

Narodil se v roce 1959. Vystudoval matematickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Stál u zrodu sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a v letech 2002 až 2009 a znovu od roku 2012 byl a je jeho prezidentem. Je také členem Rady sdružení a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz. Zároveň je členem redakční rady časopisu Astropis, členem Rad pro doktorská studia Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a Univerzity Palackého Olomouc, členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti a po několik let i předsedou edičního výboru konference Symposium of Plasma Physics and Technology.

Je autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a vystoupení na mezinárodních konferencí. Sepsal čtyři skripta, mnoho učebních a popularizačních textů a metodických materiálů.

Je také autorem, editorem nebo spoluautorem řady knih: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí (2004),  Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II (2005), Letem světem (2006), Hvězdy, planety, magnety (2007, 2. vydání 2021), Astronomie a fyzika: nové obzory (2010), Úvod do teorie plazmatu (2011), Blýskání aneb Třináctero vyprávění o plazmatu (2011), Astronomie a fyzika: Svítání (2014), Vybrané kapitoly z teoretické fyziky (2016), Z kuchyně do vesmíru aneb Třináctero příběhů neobyčejně obyčejných (2016), Astronomie a fyzika: souvislosti (2018), Jak vznikal svět (2019), Duchové vesmíru (2021) a Astronomie a fyzika: hledání (2022).

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP