Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Astrofyzik

Kulhanek1

Narodil se v roce 1959. Vystudoval matematickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Stál u zrodu sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a v letech 2002 až 2009 a znovu od roku 2012 byl a je jeho prezidentem. Je také členem Rady sdružení a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz. Zároveň je členem redakční rady časopisu Astropis, členem Rad pro doktorská studia Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a Univerzity Palackého Olomouc, členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti a po několik let i předsedou edičního výboru konference Symposium of Plasma Physics and Technology.

Je autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a vystoupení na mezinárodních konferencí. Sepsal čtyři skripta, mnoho učebních a popularizačních textů a metodických materiálů.

Je také autorem, editorem nebo spoluautorem řady knih: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí (2004),  Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II (2005), Letem světem (2006), Hvězdy, planety, magnety (2007, 2. vydání 2021), Astronomie a fyzika: nové obzory (2010), Úvod do teorie plazmatu (2011), Blýskání aneb Třináctero vyprávění o plazmatu (2011), Astronomie a fyzika: Svítání (2014), Vybrané kapitoly z teoretické fyziky (2016), Z kuchyně do vesmíru aneb Třináctero příběhů neobyčejně obyčejných (2016), Astronomie a fyzika: souvislosti (2018), Jak vznikal svět (2019), Duchové vesmíru (2021) a Astronomie a fyzika: hledání (2022).

  © 2012 UJEP