Ústí nad Labem

15. srpna

 

 
Aktuality

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!


18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Astrofyzik

Kulhanek1

Narodil se v roce 1959. Vystudoval matematickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Stál u zrodu sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a v letech 2002 až 2009 a znovu od roku 2012 byl a je jeho prezidentem. Je také členem Rady sdružení a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz. Zároveň je členem redakční rady časopisu Astropis, členem Rad pro doktorská studia Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a Univerzity Palackého Olomouc, členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti a po několik let i předsedou edičního výboru konference Symposium of Plasma Physics and Technology.

Je autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a vystoupení na mezinárodních konferencí. Sepsal čtyři skripta, mnoho učebních a popularizačních textů a metodických materiálů.

Je také autorem, editorem nebo spoluautorem řady knih: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí (2004),  Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II (2005), Letem světem (2006), Hvězdy, planety, magnety (2007, 2. vydání 2021), Astronomie a fyzika: nové obzory (2010), Úvod do teorie plazmatu (2011), Blýskání aneb Třináctero vyprávění o plazmatu (2011), Astronomie a fyzika: Svítání (2014), Vybrané kapitoly z teoretické fyziky (2016), Z kuchyně do vesmíru aneb Třináctero příběhů neobyčejně obyčejných (2016), Astronomie a fyzika: souvislosti (2018), Jak vznikal svět (2019), Duchové vesmíru (2021) a Astronomie a fyzika: hledání (2022).

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP