27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Pracuje jako docent Katedry ekonomie a managementu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a také Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.
Prošel krátkodobými studijními stážemi na Stanford University či George Mason University. Jeho výzkum i výuka spadají do oborů behaviorální ekonomie, sociální psychologie a organizačních věd. Specializuje se na hodnocení efektivnosti politik a na terénní a laboratorní experimenty v oblasti nečestnosti, podvádění a rozhodovacích chyb. Vedle toho pravidelně píše o behaviorální ekonomii v populárním tisku a na svém blogu Pokusy na lidech a společnosti.
Foto: archiv Petra Houdka![]() |
© 2012 UJEP |