Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Stanislav Poddaný

Astronom a učitel fyziky

 

Stanislav Poddaný

Vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se věnoval studiu planet u cizích hvězd – exoplanet. Je jedním z autorů celosvětové databáze tranzitujících exoplanet (ETD - Exoplanet Transit Database), která umožnila amatérským pozorovatelům proměnných hvězd zapojit se do výzkumu exoplanet. V současné době je zaměstnán jako odborný pracovník Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Kromě popularizace astronomie se věnuje výuce fyziky na pražském sportovním Gymnáziu Přípotoční.

Kromě exoplanet patří mezi jeho zájmy především horolezectví, voda a kolo.

 

 

 

 


  © 2012 UJEP