27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Nejen lékaři se ve své praxi setkávají s nejrůznějšími problémy, které přesahují ryze medicínský aspekt věci. Praktické řešení konkrétního etického problému v sobě snoubí poznatky klinické medicíny, pohled pacienta na svoji nemoc, jeho psychologii a v neposlední řadě právní souvislosti.
Přednáška našeho hosta - dětského lékaře, teologa a bioetika MUDr. ThLic. Jaromíra Matějeka, Ph.D., Th.D. v úvodu představí některé koncepce svědomí, jak je najdeme v evropské filosofii, zmíní některé lékařské a sesterské kodexy, kde se o svědomí mluví. Na problému diskuze o eutanázii se pak pokusí ukázat místo svědomí v řešení problémů, které jsou s problematikou konce života spojeny.
Toto Café Nobel se koná v rámci Týdnů pro duševní zdraví.