21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
V roce 2009 absolvoval doktorské studium v oblasti materiálové vědy na Univerzitě Pardubice a poté působil v zahraničí – na University of Cambridge ve Velké Británii, japonské Tohoku University a také v Leibniz Institute for Solid State and Materials Research Dresden v Německu. Od února 2021 pak působí na Fakultě životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Zabývá se vývojem nových materiálů a mezi jeho vědeckou činnost patří studium amorfních polovodičů, nových typů počítačových pamětí nahrazujících křemík, vztah mezi atomární strukturou amorfních látek a jejich makroskopickými vlastnostmi, skla pro optiku a fotoniku. Je autorem nebo spoluautorem více jak 70 vědeckých publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.
Foto: Archiv IFW Dresden
© 2012 UJEP |