21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudovala odbornou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a následně získala doktorské tituly z pedagogiky a didaktiky biologie na Pedagogické fakultě UK, kde také prošla habilitačním řízením a získala titul docent v oboru Pedagogika.
Intenzivně se věnuje environmentálnímu vzdělávání, didaktice přírodních věd a moderním pedagogickým metodám. Vydala řadu odborných publikací. Řešila řadu národních i mezinárodních projektů. Pracuje jako vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání a docent katedry biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Záchranářské kynologii se věnuje ve volném čase. Se svými psy složila více než 50 zkoušek, včetně vrcholových, vyhrála několik závodů, byla na mistrovství světa i republiky. Dva roky byla členem jednotky pro mezinárodní záchranné operace, zúčastnila se tréninkové mise USAR v Estonsku a přibližně 40 pátrání po pohřešovaných osobách.
Foto © UJEP Ústí nad Labem
© 2012 UJEP |