27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vystudoval fyziku pevných látek na Masarykově univerzitě v Brně a pak pokračoval v doktorském studiu astronomie a astrofyziky na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 1998 je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, kde roku 2004 založil a dodnes vede výzkumnou skupinu, která se věnuje planetkám. Zabývá se fyzikálním výzkumem planetek, zvláště jejich podvojností, rotačními a objemovými parametry. Podílí se také na přípravě mise Evropské kosmické agentury a NASA k dvojité planetce (65803) Didymos, jejíž satelit v roce 2003 spoluobjevil.
Petr Pravec je objevitelem nebo spoluobjevitelem několika set planetek. V roce 2004 byl Akademií věd AV ČR oceněn Prémií Otty Wichterleho pro mladé vědce a v roce 2015 mu Česká astronomická společnost za významné vědecké výsledky udělila Kopalovou přednáškou. Je členem Mezinárodní astronomické unie a také Divize planetárních věd Americké astronomické společnosti. Po Petru Pravcovi je pojmenována planetka (4790) Petrpravec.
Foto: Astronomický ústav Akademie věd České republiky v Ondřejově
![]() |
© 2012 UJEP |