23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Vystudoval fyziku pevných látek na Masarykově univerzitě v Brně a pak pokračoval v doktorském studiu astronomie a astrofyziky na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 1998 je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, kde roku 2004 založil a dodnes vede výzkumnou skupinu, která se věnuje planetkám. Zabývá se fyzikálním výzkumem planetek, zvláště jejich podvojností, rotačními a objemovými parametry. Podílí se také na přípravě mise Evropské kosmické agentury a NASA k dvojité planetce (65803) Didymos, jejíž satelit v roce 2003 spoluobjevil.
Petr Pravec je objevitelem nebo spoluobjevitelem několika set planetek. V roce 2004 byl Akademií věd AV ČR oceněn Prémií Otty Wichterleho pro mladé vědce a v roce 2015 mu Česká astronomická společnost za významné vědecké výsledky udělila Kopalovou přednáškou. Je členem Mezinárodní astronomické unie a také Divize planetárních věd Americké astronomické společnosti. Po Petru Pravcovi je pojmenována planetka (4790) Petrpravec.
Foto: Astronomický ústav Akademie věd České republiky v Ondřejově