Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Tomáš Petrásek, PhD.

biolog a popularizátor vědy

 

Biologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování.

Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Astrobiologii od roku 2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.

Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka; knižně vyšla v roce 2012. V roce 2023 mu pak vyšel jeho první román Azhareida.

 

Popularizační práce:

Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy I., Bezedné nebe a oceány bez oblohy: královská planeta a světy Galileovy pohledem astrobiologie. Praha: Triton, 2009.

Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy II., Plynní obři a ledoví Titáni: páni a pastýři prstenců, metanové nebe a moře věčné tmy. Praha: Triton, 2010.

Zdroje:

Legie - databáze knihy Fantasy a Sci-Fi

Databáze knih.cz 

Foto: archiv T. Petráska

  © 2012 UJEP