Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

RNDr. Tomáš Petrásek, PhD.

biolog a popularizátor vědy

 

Biologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování.

Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Astrobiologii od roku 2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.

Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka; knižně vyšla v roce 2012. V roce 2023 mu pak vyšel jeho první román Azhareida.

 

Popularizační práce:

Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy I., Bezedné nebe a oceány bez oblohy: královská planeta a světy Galileovy pohledem astrobiologie. Praha: Triton, 2009.

Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy II., Plynní obři a ledoví Titáni: páni a pastýři prstenců, metanové nebe a moře věčné tmy. Praha: Triton, 2010.

Zdroje:

Legie - databáze knihy Fantasy a Sci-Fi

Databáze knih.cz 

Foto: archiv T. Petráska

  © 2012 UJEP