23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Biologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování.
Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Astrobiologii od roku 2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.
Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka; knižně vyšla v roce 2012. V roce 2023 mu pak vyšel jeho první román Azhareida.
Popularizační práce:
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy I., Bezedné nebe a oceány bez oblohy: královská planeta a světy Galileovy pohledem astrobiologie. Praha: Triton, 2009.
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy II., Plynní obři a ledoví Titáni: páni a pastýři prstenců, metanové nebe a moře věčné tmy. Praha: Triton, 2010.
Zdroje:
Legie - databáze knihy Fantasy a Sci-Fi
Foto: archiv T. Petráska
© 2012 UJEP |