21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Biologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování.
Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru. Astrobiologii od roku 2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.
Je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy, zabývající se problematikou astrobiologie, a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka; knižně vyšla v roce 2012. V roce 2023 mu pak vyšel jeho první román Azhareida.
Popularizační práce:
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy I., Bezedné nebe a oceány bez oblohy: královská planeta a světy Galileovy pohledem astrobiologie. Praha: Triton, 2009.
Tomáš Petrásek, Igor Duszek: Vzdálené světy II., Plynní obři a ledoví Titáni: páni a pastýři prstenců, metanové nebe a moře věčné tmy. Praha: Triton, 2010.
Zdroje:
Legie - databáze knihy Fantasy a Sci-Fi
Foto: archiv T. Petráska