Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Jaroslav Nýdrle

a Ing. Dominik Brétt

Geoinformatici

Ing. Jaroslav Nýdrle

Fotbalista, badmintonista, lyžař, pilot dronu - GIS technik a vědec začátečník (FŽP UJEP, FsV ČVUT).

Vystudoval Sportovní gymnázium Jilemnice (2004–2008). Následovalo bakalářské studium oboru Aplikované geografie pod Ještědem v Liberci na místní Technické univerzitě (2008–2011). Pokračoval v praxi geoinformatiky: Specialista GIS na Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, lektor GIS na TU v Liberci, specialista GIS na Magistrátu města Liberec, Technik GIS na UJEP. V roce 2018 se rozhodl dokončit si navazující VŠ vzdělání na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a vystudoval obor Revitalizace krajiny (2018–2020). V roce 2020 navázal doktorským studiem na Českém vysokém učení technickém, kde se učí oboru Geomatika.

Ing. Dominik Brétt

Nadšený powerlifter, droní pilot, vědec začátečník – GIS technik.

Vystudoval obor Ochrana životního prostředí na Fakultě životního prostředí UJEP v letech 2015–2018. Na studium navázal magisterským oborem Revitalizace krajiny na téže fakultě v letech 2018–2020. Ihned po úspěšném absolvování nastoupil na doktorské studium na Fakultu stavební ČVUTGeomatika (od roku 2020 dosud).
Od roku 2019 působí zároveň jako technický pracovník na Fakultě životního prostředí UJEP na katedře geoinformatiky.

 

Foto: Jaroslav Nýdrle

  © 2012 UJEP