Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Ing. Jaroslav Nýdrle

a Ing. Dominik Brétt

Geoinformatici

Ing. Jaroslav Nýdrle

Fotbalista, badmintonista, lyžař, pilot dronu - GIS technik a vědec začátečník (FŽP UJEP, FsV ČVUT).

Vystudoval Sportovní gymnázium Jilemnice (2004–2008). Následovalo bakalářské studium oboru Aplikované geografie pod Ještědem v Liberci na místní Technické univerzitě (2008–2011). Pokračoval v praxi geoinformatiky: Specialista GIS na Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, lektor GIS na TU v Liberci, specialista GIS na Magistrátu města Liberec, Technik GIS na UJEP. V roce 2018 se rozhodl dokončit si navazující VŠ vzdělání na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a vystudoval obor Revitalizace krajiny (2018–2020). V roce 2020 navázal doktorským studiem na Českém vysokém učení technickém, kde se učí oboru Geomatika.

Ing. Dominik Brétt

Nadšený powerlifter, droní pilot, vědec začátečník – GIS technik.

Vystudoval obor Ochrana životního prostředí na Fakultě životního prostředí UJEP v letech 2015–2018. Na studium navázal magisterským oborem Revitalizace krajiny na téže fakultě v letech 2018–2020. Ihned po úspěšném absolvování nastoupil na doktorské studium na Fakultu stavební ČVUTGeomatika (od roku 2020 dosud).
Od roku 2019 působí zároveň jako technický pracovník na Fakultě životního prostředí UJEP na katedře geoinformatiky.

 

Foto: Jaroslav Nýdrle

  © 2012 UJEP