Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

02.04. 2013

Slunce známé i neznámé

sluncePro Zemi je Slunce nejbližší a nejdůležitější hvězda vesmíru, která zásobuje energií celý její bohatý ekosystém. Dnes již dobře víme, že Slunce není žádnou nudnou ani klidnou hvězdou, ale díky přítomnosti magnetických polí je sluneční atmosféra nesmírně aktivním prostředím. Existuje velké množství projevů této aktivity: sluneční erupce, výrony koronální hmoty, protuberance, aktivní oblasti nebo sluneční vítr. Díky nesmírným energiím které se v atmosféře Slunce při těchto jevech uvolňují a také díky relativně malé vzdálenosti mají tyto jevy bezprostřední vliv i na planetu Zemi a její okolí. RNDr. Michal Varady, Ph.D. z katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám představí Slunce jako aktivní hvězdu a prozradí vám, jak ovlivňuje život na naší planetě.


  © 2012 UJEP