23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Archeologii absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1980 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky; s krátkou přestávkou v letech 1986–1990, kdy působil v Okresním muzeu v Brandýse nad Labem.
Zabývá se archeologickou teorií a metodou, oborovou informatikou, sídelní a krajinnou archeologií a procesy vzniku archeologických pramenů, tzv. formačními procesy a depoziční analýzou. Je vedoucím řady grantových projektů, dlouhodobého programu databázové evidence archeologických výzkumů a digitalizace archivů Archeologického ústavu. Opakovaně vedl archeologický výzkum v Roztokách u Prahy s nálezem záhadné sídelní aglomerace z počátků raného středověku.
Kontakt: kuna@arup.cas.cz.
Výběr z publikací:
Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle, Praha: Academia.
Kuna, M. – Profantová, N. a kol. 2005: Počátky raného středověku v Čechách. Archeologický výzkum sídlištní aglomerace kultury pražského typu v Roztokách, Praha: ARÚ AVČR.
Kuna, M. – Němcová, N. et al. 2012: Výpověď sídlištního odpadu. Nálezy z pozdní doby bronzové v Roztokách a otázky depoziční analýzy archeologického kontextu. Praha: ARÚ AVČR.
Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století. Praha: ARÚ AVČR – Academia (1. a 2. vydání).
Foto: archiv Martina Kuny
© 2012 UJEP |