Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Martin Kuna, CSc., DSc.

Archeolog

 

Archeologii absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1980 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky; s krátkou přestávkou v letech 1986–1990, kdy působil v Okresním muzeu v Brandýse nad Labem.

Zabývá se archeologickou teorií a metodou, oborovou informatikou, sídelní a krajinnou archeologií a procesy vzniku archeologických pramenů, tzv. formačními procesy a depoziční analýzou. Je vedoucím řady grantových projektů, dlouhodobého programu databázové evidence archeologických výzkumů a digitalizace archivů Archeologického ústavu. Opakovaně vedl archeologický výzkum v Roztokách u Prahy s nálezem záhadné sídelní aglomerace z počátků raného středověku.

Kontakt: kuna@arup.cas.cz.

 

Výběr z publikací:

Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle, Praha: Academia.

Kuna, M. – Profantová, N. a kol. 2005: Počátky raného středověku v Čechách. Archeologický výzkum sídlištní aglomerace kultury pražského typu v Roztokách, Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. – Němcová, N. et al. 2012: Výpověď sídlištního odpadu. Nálezy z pozdní doby bronzové v Roztokách a otázky depoziční analýzy archeologického kontextu. Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století.  Praha: ARÚ AVČR – Academia (1. a 2. vydání).

 

Foto: archiv Martina Kuny

  © 2012 UJEP