Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Martin Kuna, CSc., DSc.

Archeolog

 

Archeologii absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1980 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky; s krátkou přestávkou v letech 1986–1990, kdy působil v Okresním muzeu v Brandýse nad Labem.

Zabývá se archeologickou teorií a metodou, oborovou informatikou, sídelní a krajinnou archeologií a procesy vzniku archeologických pramenů, tzv. formačními procesy a depoziční analýzou. Je vedoucím řady grantových projektů, dlouhodobého programu databázové evidence archeologických výzkumů a digitalizace archivů Archeologického ústavu. Opakovaně vedl archeologický výzkum v Roztokách u Prahy s nálezem záhadné sídelní aglomerace z počátků raného středověku.

Kontakt: kuna@arup.cas.cz.

 

Výběr z publikací:

Kuna, M. a kol. 2004: Nedestruktivní archeologie. Teorie, metody a cíle, Praha: Academia.

Kuna, M. – Profantová, N. a kol. 2005: Počátky raného středověku v Čechách. Archeologický výzkum sídlištní aglomerace kultury pražského typu v Roztokách, Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. – Němcová, N. et al. 2012: Výpověď sídlištního odpadu. Nálezy z pozdní doby bronzové v Roztokách a otázky depoziční analýzy archeologického kontextu. Praha: ARÚ AVČR.

Kuna, M. et al. 2014, 2015: Archeologický atlas Čech. Vybrané památky od pravěku do 20. století.  Praha: ARÚ AVČR – Academia (1. a 2. vydání).

 

Foto: archiv Martina Kuny

  © 2012 UJEP