17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Vystudoval český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem a v rámci postgraduálního doktorského studia také dějiny lékařství na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. V současnosti je proděkanem pro vědu a výzkum na Filozofické fakultě UJEP, kde také přednáší. Zároveň je odborným asistentem Ústavu dějin lékařství 1. Lékařské fakulty UK. Jeho odbornou specializací jsou kromě dějin lékařství obecně i věda a vzdělanost středověku a počátku novověku.
David Tomíček je autorem vědecké monografie Víra, rozum a zkušenost v lidovém lékařství pozdně středověkých Čech, spoluaturem monografie o Janu Evangelistu Purkyněm, autorem několika kapitol v kolektivní monografii Lékaři na dvoře Karla IV. a Jana Lucemburského a řady dalších studií a článků.
![]() |
© 2012 UJEP |