Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Astrofyzik

Kulhanek1

Narodil se v roce 1959. Vystudoval matematickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Stál u zrodu sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a v letech 2002 až 2009 a znovu od roku 2012 byl a je jeho prezidentem. Je také členem Rady sdružení a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz. Zároveň je členem redakční rady časopisu Astropis, členem Rad pro doktorská studia Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a Univerzity Palackého Olomouc, členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti a po několik let i předsedou edičního výboru konference Symposium of Plasma Physics and Technology.

Je autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a vystoupení na mezinárodních konferencí. Sepsal čtyři skripta, mnoho učebních a popularizačních textů a metodických materiálů.

Je také autorem, editorem nebo spoluautorem řady knih: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí (2004),  Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II (2005), Letem světem (2006), Hvězdy, planety, magnety (2007, 2. vydání 2021), Astronomie a fyzika: nové obzory (2010), Úvod do teorie plazmatu (2011), Blýskání aneb Třináctero vyprávění o plazmatu (2011), Astronomie a fyzika: Svítání (2014), Vybrané kapitoly z teoretické fyziky (2016), Z kuchyně do vesmíru aneb Třináctero příběhů neobyčejně obyčejných (2016), Astronomie a fyzika: souvislosti (2018), Jak vznikal svět (2019), Duchové vesmíru (2021) a Astronomie a fyzika: hledání (2022).

  © 2012 UJEP