Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Astrofyzik

Kulhanek1

Narodil se v roce 1959. Vystudoval matematickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je profesorem aplikované fyziky, zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

Stál u zrodu sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a v letech 2002 až 2009 a znovu od roku 2012 byl a je jeho prezidentem. Je také členem Rady sdružení a koordinátorem myšlenkové náplně serveru Aldebaran.cz. Zároveň je členem redakční rady časopisu Astropis, členem Rad pro doktorská studia Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a Univerzity Palackého Olomouc, členem Mezinárodní astronomické unie, České astronomické společnosti a po několik let i předsedou edičního výboru konference Symposium of Plasma Physics and Technology.

Je autorem nebo spoluautorem více než stovky prací ve vědeckých časopisech a vystoupení na mezinárodních konferencí. Sepsal čtyři skripta, mnoho učebních a popularizačních textů a metodických materiálů.

Je také autorem, editorem nebo spoluautorem řady knih: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí (2004),  Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí II (2005), Letem světem (2006), Hvězdy, planety, magnety (2007, 2. vydání 2021), Astronomie a fyzika: nové obzory (2010), Úvod do teorie plazmatu (2011), Blýskání aneb Třináctero vyprávění o plazmatu (2011), Astronomie a fyzika: Svítání (2014), Vybrané kapitoly z teoretické fyziky (2016), Z kuchyně do vesmíru aneb Třináctero příběhů neobyčejně obyčejných (2016), Astronomie a fyzika: souvislosti (2018), Jak vznikal svět (2019), Duchové vesmíru (2021) a Astronomie a fyzika: hledání (2022).

  © 2012 UJEP