Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

31.03. 2014

"Top 10" Sluneční soustavy za posledních 10 let

Comet_Lovejoy_Near_the_Big_DipperOdkud přicházejí komety a proč nepřinesly vodu na Zemi? Proč nám ve sluneční soustavě nestačí ani obecná teorie relativity? Jak vznikala sluneční soustava? Obíhala kolem Slunce pátá obří planeta? Odkud se berou nové meteoroidy v okolí Země? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v přednášce věnované výsledkům výzkumu Sluneční soustavy za posledních deset let.

Kometa C2013R1 Lovejoy, listopad 2013. Foto: NASA/MSFC/MEO/Aaron Kingery

  © 2012 UJEP