23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Narodila se v bývalém Československu. V roce 1998 absolvovala Základní uměleckou školu v Brně, kde se stala členkou a sólistkou několika souborů věnujících se duchovní a lidové hudbě. Od svého příchodu na Kanárské ostrovy se věnuje tvorbě divadelních představení pro divadla a hotely, kde se specializuje na tanec a vystoupení s ohněm. Její umělecká dráha ji zavedla do zemí jako Tunisko, Indie, Egypt nebo Anglie.
Na Vysoké konzervatoři Santa Cruz de Tenerife studovala hru na housle a violu pod vedením Branimira Hristova a Macareny Pesutic. Ve volném čase se věnovala opernímu zpěvu u kanárské sopranistky Carmen Acosta a zúčastnila se několika kurzů s umělci jako Nancy Fabiola Herrera, Martha Matheu (Liceum), Ricardo Estrada.
Jako sólistka vystoupila v Madridském etnografickém muzeu, Národním muzeu v Praze, Muzeu Casa Abaco, Divadle Timanfaya, Tenerife Royal Casino, nadaci Mapfre Guanarteme, Paraninfo La Laguna nebo v divadle Infanta Leonor. Jako člen různých uskupení se zúčastnila také festivalů Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Divadlo Guimerá), Fimucité Festival (Divadlo Guimerá), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a hudebních cyklů komorní hudby na místech jako Muzeum výtvarných umění Tenerife nebo Divadlo Infanta Leonor.
Je zakladatelkou projektu Šuhajky, jehož cílem je sdílet tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí.
Foto: archiv M. Srncové