12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Narodila se v bývalém Československu. V roce 1998 absolvovala Základní uměleckou školu v Brně, kde se stala členkou a sólistkou několika souborů věnujících se duchovní a lidové hudbě. Od svého příchodu na Kanárské ostrovy se věnuje tvorbě divadelních představení pro divadla a hotely, kde se specializuje na tanec a vystoupení s ohněm. Její umělecká dráha ji zavedla do zemí jako Tunisko, Indie, Egypt nebo Anglie.
Na Vysoké konzervatoři Santa Cruz de Tenerife studovala hru na housle a violu pod vedením Branimira Hristova a Macareny Pesutic. Ve volném čase se věnovala opernímu zpěvu u kanárské sopranistky Carmen Acosta a zúčastnila se několika kurzů s umělci jako Nancy Fabiola Herrera, Martha Matheu (Liceum), Ricardo Estrada.
Jako sólistka vystoupila v Madridském etnografickém muzeu, Národním muzeu v Praze, Muzeu Casa Abaco, Divadle Timanfaya, Tenerife Royal Casino, nadaci Mapfre Guanarteme, Paraninfo La Laguna nebo v divadle Infanta Leonor. Jako člen různých uskupení se zúčastnila také festivalů Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Divadlo Guimerá), Fimucité Festival (Divadlo Guimerá), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a hudebních cyklů komorní hudby na místech jako Muzeum výtvarných umění Tenerife nebo Divadlo Infanta Leonor.
Je zakladatelkou projektu Šuhajky, jehož cílem je sdílet tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí.
Foto: archiv M. Srncové
© 2012 UJEP |