Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Miroslav Radoň

Geolog, mineralog, sběratel minerálů

 

Narodil se v roce 1974 v Litoměřicích. Sbírání minerálů se věnuje od roku 1988. Po středoškolských studiích měřicí a regulační techniky v Ústí nad Labem pracoval v roce 1992 krátce v lovosické chemičce. V listopadu téhož roku nastoupil jako kurátor geologických sbírek do Regionálního muzea v Teplicích, kde je od května roku 2013 také vedoucím přírodovědného oddělení.

Hlavním územím jeho činnosti je České středohoří včetně širšího okolí, a také Krušné hory na Teplicku. Věnuje se zkoumání známých mineralogických i paleontologických lokalit a také aktivnímu vyhledávání lokalit nových. Jeho publikační činnost zahrnuje obsáhlou řadu prací jak z oborů geologických, tak z oblasti vlastivědy. K nejobsáhlejším patří závěrečná zpráva projektu Výzkum terciérních paleontologických lokalit v Českém středohoří, realizovaného v letech 1997–2000, anebo kniha Minerály Českého středohoří z roku 2017.

 

V roce 2002 vytvořil společně s dr. Krutským z Teplic trvalou expozici Muzea Josefa Emanuela Hibsche v rodné obci tohoto významného geologa – Homoli u Panny. Od roku 1997 je Miroslav Radoň členem České zeolitové skupiny při Společnosti pro výzkum a využití jílů a v roce 2008 se stal členem České geologické společnosti, kde působí v odborné skupině vulkanologie.

 

Foto: archiv Miroslava Radoně

  © 2012 UJEP