Tisá

12. prosince

 

 
Aktuality

12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.


05.12.2024

Houby v souvislostech

Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Miroslav Radoň

Geolog, mineralog, sběratel minerálů

 

Narodil se v roce 1974 v Litoměřicích. Sbírání minerálů se věnuje od roku 1988. Po středoškolských studiích měřicí a regulační techniky v Ústí nad Labem pracoval v roce 1992 krátce v lovosické chemičce. V listopadu téhož roku nastoupil jako kurátor geologických sbírek do Regionálního muzea v Teplicích, kde je od května roku 2013 také vedoucím přírodovědného oddělení.

Hlavním územím jeho činnosti je České středohoří včetně širšího okolí, a také Krušné hory na Teplicku. Věnuje se zkoumání známých mineralogických i paleontologických lokalit a také aktivnímu vyhledávání lokalit nových. Jeho publikační činnost zahrnuje obsáhlou řadu prací jak z oborů geologických, tak z oblasti vlastivědy. K nejobsáhlejším patří závěrečná zpráva projektu Výzkum terciérních paleontologických lokalit v Českém středohoří, realizovaného v letech 1997–2000, anebo kniha Minerály Českého středohoří z roku 2017.

 

V roce 2002 vytvořil společně s dr. Krutským z Teplic trvalou expozici Muzea Josefa Emanuela Hibsche v rodné obci tohoto významného geologa – Homoli u Panny. Od roku 1997 je Miroslav Radoň členem České zeolitové skupiny při Společnosti pro výzkum a využití jílů a v roce 2008 se stal členem České geologické společnosti, kde působí v odborné skupině vulkanologie.

 

Foto: archiv Miroslava Radoně

  © 2012 UJEP