Aktuality
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika
Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. z
Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky.
Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.
05.06.2025
O kamenných (smírčích) křížích na Ústecku a Děčínsku
PRO VELKÝ ZÁJEM OPAKUJEME
Proč kamenné kříže oblouznily tolik badatelů? Jsou všechny „tajemné“ nebo se u některých lze dopátrat jejich příběhu? A proč by měly zůstat stát, kde stojí?... Pouť po křížích z Ústecka a Děčínska podnikneme spolu s regionální historičkou
Mgr. Natalií Belisovou. Koná se
ve čtvrtek 5. června v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem.
Café Nobel na Facebooku
Café Nobel na YouTube
Mgr. Marie Peterková Hlouchová, Ph.D.
Egyptoložka

Egyptologii a historii vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pokračovala i doktorským studiem egyptologie. Nedávno obhájila svoji disertační práci o staroříšských božstvech se slunečními aspekty. V Českém egyptologickém ústavu FF UK se zabývá staroříšským náboženstvím a dřevěnými rakvemi.
Od roku 2015 se účastní archeologických expedic do Egypta a Súdánu. Je také redaktorkou časopisu Pražské egyptologické studie/Prague Egyptological Studies. V období 2018–2020 je členem tzv. stálého výboru pro konference Current research in Egyptology.
Foto: archiv M. Peterkové Hlouchové