21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Narozen 1975 v Praze. Vystudoval obor Astronomie a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1996 se stal odborným pracovníkem Štefánikovy hvězdárny, kde od roku 2004 působil jako její vedoucí. Od roku 2018 je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Mezi jeho odborné zájmy patří především malá tělesa sluneční soustavy, zejména studium rodin planetek a studium rozpadů malých těles. Je autorem a spoluautorem několika publikací v impaktovaných časopisech a konferenčních příspěvků. Astrofyziku přednáší na Fakultě elektrotechniky ČVUT.
Zabývá se rovněž popularizací astronomie, fyziky a příbuzných věd, proslovil mnoho desítek popularizačních přednášek a je autorem nebo spoluautorem řady vzdělávacích pořadů a několika populárně-vědeckých knih. Je členem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics, České fyzikální společnosti a Americké astronomické společnosti. Z cizích jazyků (angličtina, francouzština) překládá též populárně naučnou literaturu. Mezi jeho koníčky patří hra na housle, je držitelem licence na odpalování ohňostrojů..
Foto: archiv Jakuba Rozehnala
© 2012 UJEP |