23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi se zabývá biotechnologiemi a reprodukcí hospodářských zvířat. Biotechnologie přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzitě v Praze, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se i popularizaci vědy. Spolupracuje např. s Lidovými novinami, časopisem Vesmír nebo Českým rozhlasem.
Knižně si od Jaroslava Petra můžete přečíst:
Nemoc šílených krav hrozí?! (2001); Geneticky modifikované organismy v zemědělství (s Jaroslavem Drobníkem a Milošem Ondřejem, 2002); Klonování. Hrozba, nebo naděje? (2003); Když jdou ryby rybařit. Vědecké fejetony o přírodě z vysílání Českého rozhlasu Leonardo (2010); Aktuální otázky biodiverzity v kontextu udržitelného rozvoje (s Miladou Švecovou a Jaroslavem Smržem, 2012); Desatero smyslů (2020 – publikace získala o rok později ocenění Magnesia litera za naučnou literaturu); Desatero pohybů (2024).
Přispěl také do sborníku Česko za sto let. Čtyři rozpravy z konference Evropa a Česko 2113 (2015) a svým textem doplnil překladovou publikaci Homo sapiens: příběh lidstva (2020).
Foto: archiv Jaroslava Petra
© 2012 UJEP |