21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Ročník 1981. Archeologii studoval na Západočeské univerzitě v Plzni, kde se na Katedře archeologie Filozofické fakulty dodnes věnuje její výuce a působí jako akademický pracovník. Kromě toho vyučoval archeologii v Bratislavě a absolvoval zahraniční stáže v Německu a Polsku.
Zabývá se především zemědělskými společnostmi doby kamenné, archeologií pohřbívání, traseologií, prostorovou a krajinnou archeologií a obecně využitím digitálních a přírodovědných metod v archeologii. Na tato témata publikoval desítky odborných studií.
Od roku 2015 se v rámci projektů Časně eneolitická příkopová ohrazení: interpretace jejich účelu a společenského významu a Eneolitické dlouhé mohyly v Čechách a rekonstrukce rituální krajiny pod Řípem věnuje výzkumu sociálních a rituálních monumentů eneolitu a jejich krajinnému kontextu.
Pravidelně přednáší na odborných archeologických kongresech po celém světě, ale věnuje se i přednáškové činnosti pro veřejnost a žáky základních a středních škol. Byl členem vědeckého i organizačního výboru Světového archeologického kongresu v Praze a v současné době zastává pozici proděkana pro vnější vztahy na Fakultě filozofické ZČU v Plzni.
Foto: archiv P. Krištufa
© 2012 UJEP |