Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

PhDr. Petr Krištuf, Ph.D.

Archeolog


Ročník 1981. Archeologii studoval na Západočeské univerzitě v Plzni, kde se na Katedře archeologie Filozofické fakulty dodnes věnuje její výuce a působí jako akademický pracovník. Kromě toho vyučoval archeologii v Bratislavě a absolvoval zahraniční stáže v Německu a Polsku.

Zabývá se především zemědělskými společnostmi doby kamenné, archeologií pohřbívání, traseologií, prostorovou a krajinnou archeologií a obecně využitím digitálních a přírodovědných metod v archeologii. Na tato témata publikoval desítky odborných studií.

Od roku 2015 se v rámci projektů Časně eneolitická příkopová ohrazení: interpretace jejich účelu a společenského významu a Eneolitické dlouhé mohyly v Čechách a rekonstrukce rituální krajiny pod Řípem věnuje výzkumu sociálních a rituálních monumentů eneolitu a jejich krajinnému kontextu.

Pravidelně přednáší na odborných archeologických kongresech po celém světě, ale věnuje se i přednáškové činnosti pro veřejnost a žáky základních a středních škol. Byl členem vědeckého i organizačního výboru Světového archeologického kongresu v Praze a v současné době zastává pozici proděkana pro vnější vztahy na Fakultě filozofické ZČU v Plzni.

pkristuf@kar.zcu.cz

 

Foto: archiv P. Krištufa


  © 2012 UJEP