Aktuality
06.05.2025
BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!
O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají.
Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z
muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte
v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.
24.04.2025
Grónsko: ostrov, o kterém se mluví
Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede
ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět
PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel
Arktického festivalu.
Café Nobel na Facebooku
Café Nobel na YouTube
Mgr. Gabriela Jungová Vrtalová
Antropoložka

Na Západočeské univerzitě v Plzni studovala Sociální a kulturní antropologii a následně Antropologii populací minulosti. Od roku 2015 se jako kurátorka fondů Austrálie a Oceánie, Severní Ameriky a polárních oblastí v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur věnuje publikační a výstavní činnosti.
Je členkou Archeologické expedice do Wad Ben Naga, v jejímž rámci zkoumá lidské pozůstatky nalezené na stejnojmenné lokalitě v africkém Súdánu. S egyptologem Pavlem Onderkou se věnuje dlouhodobému multidisciplinárnímu výzkumu staroegyptských mumií; výsledky publikují formou článků i monografické série Atlas of Egyptian Mummies in the Czech Collections. Zajímá se především o pohřební archeologii a archeotanatologii, tzn. o různé biologické, sociologické a kulturní aspekty smrti u starověkých populací.
Foto © Gabriela Jungová Vrtalová