Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

15.04.2025

Jazyk a mozek. Dva systémy v mozku, které nám říkají, co a jak se slovy

Naše chápání způsobu, jak mozek zajišťuje znalost jazyka a schopnost mluvit a rozumět, bylo dlouho určováno poznatky a úvahami vzniklými v 19. století. V posledních dvou desetiletích se však prosazuje nový pohled, který nachází analogie mezi fungováním jazyka a systémy řídícími vnímání a jednání v jiných oblastech fungování nervového systému. Základní principy klasického i moderního modelu představí v úterý 15. dubna ve své přednášce na teplické hvězdárně prof. PhDr. Filip Smolík, Ph.D., DSc.Psychologického ústavu Akademie věd České republiky.


27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Gabriela Jungová Vrtalová

Antropoložka



Na Západočeské univerzitě v Plzni studovala Sociální a kulturní antropologii a následně Antropologii populací minulosti. Od roku 2015 se jako kurátorka fondů Austrálie a Oceánie, Severní Ameriky a polárních oblastí v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur věnuje publikační a výstavní činnosti.

Je členkou Archeologické expedice do Wad Ben Naga, v jejímž rámci zkoumá lidské pozůstatky nalezené na stejnojmenné lokalitě v africkém Súdánu. S egyptologem Pavlem Onderkou se věnuje dlouhodobému multidisciplinárnímu výzkumu staroegyptských mumií; výsledky publikují formou článků i monografické série Atlas of Egyptian Mummies in the Czech Collections. Zajímá se především o pohřební archeologii a archeotanatologii, tzn. o různé biologické, sociologické a kulturní aspekty smrti u starověkých populací.

 

Foto © Gabriela Jungová Vrtalová


  © 2012 UJEP