15.04.2025
Jazyk a mozek. Dva systémy v mozku, které nám říkají, co a jak se slovy
27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
Na Západočeské univerzitě v Plzni studovala Sociální a kulturní antropologii a následně Antropologii populací minulosti. Od roku 2015 se jako kurátorka fondů Austrálie a Oceánie, Severní Ameriky a polárních oblastí v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur věnuje publikační a výstavní činnosti.
Je členkou Archeologické expedice do Wad Ben Naga, v jejímž rámci zkoumá lidské pozůstatky nalezené na stejnojmenné lokalitě v africkém Súdánu. S egyptologem Pavlem Onderkou se věnuje dlouhodobému multidisciplinárnímu výzkumu staroegyptských mumií; výsledky publikují formou článků i monografické série Atlas of Egyptian Mummies in the Czech Collections. Zajímá se především o pohřební archeologii a archeotanatologii, tzn. o různé biologické, sociologické a kulturní aspekty smrti u starověkých populací.
Foto © Gabriela Jungová Vrtalová