17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Na Západočeské univerzitě v Plzni studovala Sociální a kulturní antropologii a následně Antropologii populací minulosti. Od roku 2015 se jako kurátorka fondů Austrálie a Oceánie, Severní Ameriky a polárních oblastí v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur věnuje publikační a výstavní činnosti.
Je členkou Archeologické expedice do Wad Ben Naga, v jejímž rámci zkoumá lidské pozůstatky nalezené na stejnojmenné lokalitě v africkém Súdánu. S egyptologem Pavlem Onderkou se věnuje dlouhodobému multidisciplinárnímu výzkumu staroegyptských mumií; výsledky publikují formou článků i monografické série Atlas of Egyptian Mummies in the Czech Collections. Zajímá se především o pohřební archeologii a archeotanatologii, tzn. o různé biologické, sociologické a kulturní aspekty smrti u starověkých populací.
Foto © Gabriela Jungová Vrtalová
![]() |
© 2012 UJEP |