Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Pavel Krásenský

Entomolog a fotograf

Je kurátorem entomologické sbírky Oblastního muzea v Mostě.

Narodil se v Chomutově v roce 1972. Od mládí se věnoval přírodě, zejména bezobratlým živočichům, za kterými podnikal výpravy nejen v okolí svého bydliště, ale později i za hranice okresu a nakonec i do zahraničí. Jako entomolog navštívil Slovensko, Balkán, Alpy, Řecko, Itálii, Makedonii a nakonec i tropickou Francouzskou Guyanu; podíval se i do Austrálie. Cesty ho zavedly také na Kanárské ostrovy, Madeiru, do Indie, Malajsie nebo na Sumatru.

Již od počátku své výpravy fotograficky dokumentoval, později začal fotografovat i hmyz. Časem začal pronikat do světa těch nejdrobnějších tvorů. Fotografuje především brouky, blanokřídlé a pavoukovce; snaží se přitom zachytit situace a tvory, kteří se v přírodě vyskytují jen zřídka. Od roku 1993 je členem České společnosti entomologické. Věnuje se studiu početné čeledi drabčíkovitých (Staphylinidae). Publikoval řadu faunistických prací, entomologických výzkumů i vědeckopopulárních článků, mj. v časopisech Živa, Akvárium terárium, Naše příroda, Příroda a dalších. Od mládí se věnuje také ilustraci. S jeho kresbami se můžete setkat v knihách, ale i domácích a zahraničních časopisech, kde také hojně publikuje své fotografie – např. Příroda, Živa, Vesmír, Ochrana přírody, Květy, Foto Video, DigiFoto, 21. století, Gardens West, Tajemnice Polskiej Przyrody a jiných. Fotografie Pavla Krásenského můžete vidět i na informačních tabulích řady chráněných území.

Již řadu let lektoruje kurzy makrofotografie pro servery FotoAparát.cz a Fotoinstitut.cz. Můžete ho potkat na přednáškách, setkáních fotografů a na společných fotografických akcích po celé republice. Své fotografie vystavoval v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, Klášterci nad Ohří a v Jihlavě.

Zdroj: www.macrophotography.cz

 

Foto: archiv Pavla Krásenského

  © 2012 UJEP