21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Popularizací astronomie a koordinací astronomických pozorování se zabývá už 45 let; zvláště mu učarovaly nejmenší součásti Sluneční soustavy – meziplanetární hmota. Své aktivity zahájil na hvězdárně ve Veselí nad Moravou a nyní se aktivně podílí na činnosti ve Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s., kterou zakládal a které je dnes místopředsedou. Vedle pozorování meteorů, komet a zákrytů všeho druhu se dále zajímá o kosmické výzkumy a historii astronomie.
Je také spoluautorem dvou meteoritářských operních libret Maximum v minimu přišlo a Ebil a Singularita, kde se rovněž nesmazatelně zapsal svým výkonem v roli Špatného Já.
Foto: archiv I. Míčka
© 2012 UJEP |