Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.02. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát

 

Madagaskar – laboratoř bohů

Host: Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír  

 

 

Pavel Hošek vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. Poslední z nich vyšla v roce 2011 a jmenuje se Dějiny Madagaskaru. Pavel Hošek také zřídil a spravuje informačně bohatý madagaskarský web Expedice LEMURIA.

 

"Madagaskar je jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, ve které se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo," říká Pavel Hošek. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který byl na Madagaskaru prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

 

Přijďte si do ústeckého Fokus Kafe popovídat o madagaskarské přírodě, o lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích! Většího odborníka, než je právě Pavel Hošek, u nás nenajdete.

Zájemcům doporučujeme předem rezervovat místo – buď přímo v kavárně a nebo na e-mailu fokuskafe-usti@fokuskafe.cz.

Potvrzení účasti na Facebooku neznamená automatickou rezervaci místa!


  © 2012 UJEP