Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.02. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů

madagaskar-baobabMadagaskar je největší ostrov Afriky a zároveň čtvrtý největší ostrov světa. Jeho fauna a flóra se 120 milionů let vyvíjí v naprosté izolaci. Chcete se dozvědět, jak vypadá madagaskarská příroda dnes a jaký vliv na ní mají lidé? Pak se určitě 14. února 2013 přijďte podívat do Fokus Kafe v Ústí nad Labem, kde v 18 hodin začíná další večer z cyklu Café Nobel, nazvaný tentokrát

 

Madagaskar – laboratoř bohů

Host: Pavel Hošek, entomolog a redaktor časopisu Vesmír  

 

 

Pavel Hošek vystudoval entomologii a parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír. Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. Poslední z nich vyšla v roce 2011 a jmenuje se Dějiny Madagaskaru. Pavel Hošek také zřídil a spravuje informačně bohatý madagaskarský web Expedice LEMURIA.

 

"Madagaskar je jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, ve které se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo," říká Pavel Hošek. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který byl na Madagaskaru prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

 

Přijďte si do ústeckého Fokus Kafe popovídat o madagaskarské přírodě, o lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích! Většího odborníka, než je právě Pavel Hošek, u nás nenajdete.

Zájemcům doporučujeme předem rezervovat místo – buď přímo v kavárně a nebo na e-mailu fokuskafe-usti@fokuskafe.cz.

Potvrzení účasti na Facebooku neznamená automatickou rezervaci místa!


  © 2012 UJEP