Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.02. 2014

Mayské pyramidy, kult jeskyní a hor

Chichen_Itza_(3256515411)Odkud pocházejí mezoamerické pyramidy, v čem jsou podobné a čím se liší od pyramid starého Egypta? Jejich historie má svůj počátek u posvátných vulkánů mexického pohoří Tuxtlas a olmécké kultury. Spolu s mayistkou a religionistkou Mgr. Zuzanou Marií Kostićovou, Ph.D. z Katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze navštívíte také město Teotihuacan, seznámíte se s kruhovými yácatas západního Mexika a aztéckými „in atl in tepetl“. S existencí mezoamerických pyramid bezprostředně souvisí kult hor, ale také kult jeskyní, které se pod nimi často nacházejí, stejně jako obětní depozity a pohřby. Dozvíte se víc o rituálech, spjatých s pyramidami, o jejich vztahu ke kultu předků, stvoření světa, časoprostorové symbolice a kosmologii. Na závěr uvidíte nejslavnější pyramidy mayské oblasti – Chrám nápisů v Palenque a hrobku K’inich Janaab Pakala a také El Castillo v Chichén Itzá, kde je k vidění unikátní „sestup světelného hada“. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. března od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu.

 

Foto: Christine Zenino, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic


  © 2012 UJEP