Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.07. 2014

Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme?

Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O to se zajímali čeští a také němečtí vědci v rámci projektu InterKlim. Jejich cílem bylo zpracování společné databáze poznatků a vyhodnocení přeshraniční diagnózy klimatu v období mezi lety 1961-2010 a projekce budoucího klimatu až do roku 2100. Analyzovali přitom spoustu záznamů o teplotě vzduchu, množství srážek a trvání slunečního svitu z obou stran státní hranice, při zohlednění komplexních orografických podmínek – to znamená s ohledem na charakter terénu, který výsledky měření také ovlivňuje.

Projekt InterKlim se v letošním roce chýlí ke svému konci. Jaké jsou jeho výstupy a výsledky? Jak by se podle nejnovějších odhadů v příštích desetiletích mohla vyvíjet klimatická situace v Krušných horách, na česko-saském pomezí? Na co se máme připravit a o jak rychlou změnu půjde? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.

 

Foto: Krušné hory. Hora Svaté Kateřiny, pohled z Nové Vsi

Autor: Jirka DI, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0


  © 2012 UJEP