Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.07. 2014

Krušné hory a klimatická změna aneb Jak moc se ohřejeme?

Kru┼ín├ę horyV posledních letech se hodně mluví o klimatických změnách, ke kterým na naší planetě dochází. Jak se tyto globální změny odrážejí třeba na úrovni tak malého regionu, jakým je česko-saské pohraničí? O to se zajímali čeští a také němečtí vědci v rámci projektu InterKlim. Jejich cílem bylo zpracování společné databáze poznatků a vyhodnocení přeshraniční diagnózy klimatu v období mezi lety 1961-2010 a projekce budoucího klimatu až do roku 2100. Analyzovali přitom spoustu záznamů o teplotě vzduchu, množství srážek a trvání slunečního svitu z obou stran státní hranice, při zohlednění komplexních orografických podmínek – to znamená s ohledem na charakter terénu, který výsledky měření také ovlivňuje.

Projekt InterKlim se v letošním roce chýlí ke svému konci. Jaké jsou jeho výstupy a výsledky? Jak by se podle nejnovějších odhadů v příštích desetiletích mohla vyvíjet klimatická situace v Krušných horách, na česko-saském pomezí? Na co se máme připravit a o jak rychlou změnu půjde? O tom přijde na hvězdárnu v Teplicích povídat ing. Lenka Hájková z Centra výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Ve čtvrtek 16. října od 18 hodin.

 

Foto: Krušné hory. Hora Svaté Kateřiny, pohled z Nové Vsi

Autor: Jirka DI, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0


  © 2012 UJEP