12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Vystudoval klasickou archeologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a dnes působí v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea a přednáší na FF UK. Zabývá se především archeologií a uměním antického Říma a antickým náboženstvím. Účastnil se archeologických výzkumů v České republice, Velké Británii, Bulharsku, Libanonu, Izraeli, Egyptě a také v italských Pompejích.
Pavel Titz je autorem pracovních listů pro pedagogy a spoluautorem vysokoškolských skript (Římské umění, 2015 – spolu s Janem Bouzkem a Ivou Ondřejovou). O historii, převážně antického světa, hovoří v médiích, přednáší i pro veřejnost a již dvakrát byl hostem dětského Café Nobel – s přednáškami o Pompejích (2014) a římských gladiátorech (2016).
Foto: archiv Pavla Titze