21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vystudoval klasickou archeologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a dnes působí v Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea a přednáší na FF UK. Zabývá se především archeologií a uměním antického Říma a antickým náboženstvím. Účastnil se archeologických výzkumů v České republice, Velké Británii, Bulharsku, Libanonu, Izraeli, Egyptě a také v italských Pompejích.
Pavel Titz je autorem pracovních listů pro pedagogy a spoluautorem vysokoškolských skript (Římské umění, 2015 – spolu s Janem Bouzkem a Ivou Ondřejovou). O historii, převážně antického světa, hovoří v médiích, přednáší i pro veřejnost a již dvakrát byl hostem dětského Café Nobel – s přednáškami o Pompejích (2014) a římských gladiátorech (2016).
Foto: archiv Pavla Titze