Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D. 

Archeolog, egyptolog



Narozen 1977. Vystudoval archeologii a egyptologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 2022 je pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Od roku 2023 vede terénní výzkumy na Vyšehradě, kde se zabývá historií tohoto místa a jeho významem v českých dějinách.

V letech 2009–2017 vedl několik terénních výzkumů Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v egyptském Abúsíru, od roku 2011 vede terénní výzkumy téhož ústavu v súdánském pohoří Sabaloka a od roku 2020 vede také výzkumný archeologický a paleoekologický projekt v pohoří Šakadúd, opět v Súdánu.

V roce 2019 obdržel cenu Lumina quaeruntur udělenou předsedkyní Akademie věd České republiky prof. Evou Zažímalovou.

 

Foto z archivu L. Varadzina

  © 2012 UJEP